or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line
B-Line B2030SS4 B2000 Conduit Pipe Clamp, 600 lb Load, 1-1/8 in OD, 304 Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line
B-Line B2030SS4 B2000 Conduit Pipe Clamp, 600 lb Load, 1-1/8 in OD, 304 Stainless Steel
SKU436693
MFGR #B2030SS4
$/ea
B-Line Conduit Pipe Clamp, Series: B2000, 600 lb, 1-1/8 in Outside Dia, 14 ga Thickness, Channel Mount, For Use With: OD Pipe/Conduit, 1/4-20 Hardware Size, 304 Stainless Steel
B-Line Conduit Pipe Clamp, Series: B2000, 600 lb, 1-1/8 in Outside Dia, 14 ga Thickness, Channel Mount, For Use With: OD Pipe/Conduit, 1/4-20 Hardware Size, 304 Stainless Steel
Alternate Catalog Number 78101161283 Application Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number B2030SS4 Construction Two Piece Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Stainless Steel Gross Weight Per Pack 0.1600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.07 in Height [Metric] 0.1880 cm Length 2.70 in Length [Metric] 6.8707 cm Mounting Channel Mounting Type Channel Returnable N Series B2000 Size 1-1/8 In Specifications 1/4-20 Hardware Standard Not Applicable Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Sub Brand B-Line series Suitable For Use With OD Pipe/Conduit Thickness 14 ga Type Pipe Clamp UNSPSC 39121311 UPC 11 78101161283 UPC 12 781011612832 Width 1.25 in Width [Metric] 3.1750 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Load Capacity 600 lb Material 304 Stainless Steel Outside Diameter 1-1/8 in Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other Includes Combination Recess Hex Head Machine Screw and Square Nut Safety factor of 5 33000 psi minimum yield 600 lb vertical, 75 lb transverse/longitudinal load capacity 4Dimension compatible fitting open side only OSO 50 lb design 2 load 50 lb design 3 load
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101161283 |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B2030SS4 |
| Construction | Two Piece |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Stainless Steel |
| Gross Weight Per Pack | 0.1600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.07 in |
| Height [Metric] | 0.1880 cm |
| Length | 2.70 in |
| Length [Metric] | 6.8707 cm |
| Mounting | Channel |
| Mounting Type | Channel |
| Returnable | N |
| Series | B2000 |
| Size | 1-1/8 In |
| Specifications | 1/4-20 Hardware |
| Standard | Not Applicable |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | B-Line series |
| Suitable For Use With | OD Pipe/Conduit |
| Thickness | 14 ga |
| Type | Pipe Clamp |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 78101161283 |
| UPC 12 | 781011612832 |
| Width | 1.25 in |
| Width [Metric] | 3.1750 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Load Capacity | 600 lb |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 1-1/8 in |
| Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| Includes Combination Recess Hex Head Machine Screw and Square Nut |
| Safety factor of 5 |
| 33000 psi minimum yield |
| 600 lb vertical, 75 lb transverse/longitudinal load capacity |
| 4Dimension compatible fitting open side only OSO |
| 50 lb design 2 load |
| 50 lb design 3 load |