or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line B200DGRN No-Twist Square Washer, 5/16 in, 3/8 in ID, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line B200DGRN No-Twist Square Washer, 5/16 in, 3/8 in ID, Steel
SKU83497
MFGR #B200DGRN
Your Cost: $9.856/ea($985.60 / c)
List: B-Line strut systems, also known as bolted framing, provides an economical solution for virtually any commercial, industrial, petrochem, mining, infrastructure or data center support application. The system includes a full line of solid, slotted hole (SH) and long slotted hole (S) channel, and other hole patterns, as well as full line of fittings, clamps and beam supports. The system is available in wide variety of materials and finishes including pre-galvanized, hot dip galvanized, stainless steel, Dura Green paint and other paints.
B-Line strut systems, also known as bolted framing, provides an economical solution for virtually any commercial, industrial, petrochem, mining, infrastructure or data center support application. The system includes a full line of solid, slotted hole (SH) and long slotted hole (S) channel, and other hole patterns, as well as full line of fittings, clamps and beam supports. The system is available in wide variety of materials and finishes including pre-galvanized, hot dip galvanized, stainless steel, Dura Green paint and other paints.
Alternate Catalog Number 78101157072 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number B200DGRN Color DURA GREEN Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Dura Green™ Gross Weight Per Pack 0.1580 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.62 in Height [Metric] 4.1148 cm Length 1.62 in Length [Metric] 4.1148 cm Returnable N Series EATON B-LINE SERIES Size 3/8 In Diameter Standard Not Applicable Sub Brand B-Line series Suitable For Use With 5/16 in Bolt Type No-Twist UNSPSC 39121311 UPC 11 78101157072 UPC 12 781011570729 Width 1.62 in Width [Metric] 4.1148 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Inside Diameter 3/8 in Material Steel Nominal Size 5/16 in Outside Diameter Hot Rolled, Pickled and Oiled Plate or Strip Steel Thickness 3/8 in Diameter Generation - Conventional Energy - Conventional EnergyDatacenters - Datacenters - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherOther IT and Datacom - Other InfrastructuresGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherUtilityInd Facilities & Factories - Facility - OtherDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other Width 1-5/8 in, Bolt Size 5/16 in Hot rolled, pickled and oiled plate material, 1-5/8 in W Made of Strip Stee
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101157072 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B200DGRN |
| Color | DURA GREEN |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Dura Green™ |
| Gross Weight Per Pack | 0.1580 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.62 in |
| Height [Metric] | 4.1148 cm |
| Length | 1.62 in |
| Length [Metric] | 4.1148 cm |
| Returnable | N |
| Series | EATON B-LINE SERIES |
| Size | 3/8 In Diameter |
| Standard | Not Applicable |
| Sub Brand | B-Line series |
| Suitable For Use With | 5/16 in Bolt |
| Type | No-Twist |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 78101157072 |
| UPC 12 | 781011570729 |
| Width | 1.62 in |
| Width [Metric] | 4.1148 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Inside Diameter | 3/8 in |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 5/16 in |
| Outside Diameter | Hot Rolled, Pickled and Oiled Plate or Strip Steel |
| Thickness | 3/8 in Diameter |
| Generation - Conventional Energy - Conventional EnergyDatacenters - Datacenters - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherOther IT and Datacom - Other InfrastructuresGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherUtilityInd Facilities & Factories - Facility - OtherDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Width 1-5/8 in, Bolt Size 5/16 in |
| Hot rolled, pickled and oiled plate material, 1-5/8 in W |
| Made of Strip Stee |