or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line B142ZN Corner Gusset Plate, 4 Holes, 5-3/8 in L x 3-1/2 in W x 1/4 in THK, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line B142ZN Corner Gusset Plate, 4 Holes, 5-3/8 in L x 3-1/2 in W x 1/4 in THK, Steel
SKU83306
MFGR #B142ZN
$/ea
B-Line Corner Gusset Plate, 4 Holes, 5-3/8 in Length, 3-1/2 in Width, 1/4 in Thickness, 9/16 in, 1-7/8 in Hole Spacing, Steel, Zinc Plated
B-Line Corner Gusset Plate, 4 Holes, 5-3/8 in Length, 3-1/2 in Width, 1/4 in Thickness, 9/16 in, 1-7/8 in Hole Spacing, Steel, Zinc Plated
Alternate Catalog Number 78101150453 Catalog Number B142ZN Country of Origin US Currency USD Finish Zinc Plated Gross Weight Per Pack 1.1750 lb Hole Size 9/16 in Dia Hole Spacing 1-7/8 in Number Of Holes 4 Returnable Y Standards RoHS Compliant Type Flat UNSPSC 39121311 UPC 11 78101150453 UPC 12 78101150453 Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Length 5-3/8 in Material Strip Steel Thickness 1/4 in Width 3-1/2 in Weight 102 Lb per 100 Made of steel that provides long lasting durability and strength Designed to use with channels Bolted framing Features type III electroplated zinc finish for corrosion resistance Has four hole mounting for convenient installations Made of Strip Stee
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101150453 |
| Catalog Number | B142ZN |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Weight Per Pack | 1.1750 lb |
| Hole Size | 9/16 in Dia |
| Hole Spacing | 1-7/8 in |
| Number Of Holes | 4 |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Type | Flat |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 78101150453 |
| UPC 12 | 78101150453 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Length | 5-3/8 in |
| Material | Strip Steel |
| Thickness | 1/4 in |
| Width | 3-1/2 in |
| Weight 102 Lb per 100 |
| Made of steel that provides long lasting durability and strength |
| Designed to use with channels |
| Bolted framing |
| Features type III electroplated zinc finish for corrosion resistance |
| Has four hole mounting for convenient installations |
| Made of Strip Stee |