or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line B141GRN Splice Plate Fitting, 3 Holes, 5-3/8 in L x 1-5/8 in W x 1/4 in THK, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line B141GRN Splice Plate Fitting, 3 Holes, 5-3/8 in L x 1-5/8 in W x 1/4 in THK, Steel
SKU15925
MFGR #B141GRN
Your Cost: $19.263/ea($1,926.30 / c)
List: B-Line Splice Plate Fitting, 3 Holes, 5-3/8 in Length, 1-5/8 in Width, 1/4 in Thickness, 9/16 in, 1-7/8 in Hole Spacing, Steel, Dura Green™, Green
B-Line Splice Plate Fitting, 3 Holes, 5-3/8 in Length, 1-5/8 in Width, 1/4 in Thickness, 9/16 in, 1-7/8 in Hole Spacing, Steel, Dura Green™, Green
Alternate Catalog Number 78101150442 Catalog Number B141GRN Country of Origin US Currency USD Finish Dura Green™ Gross Weight Per Pack 0.5460 lb Hole Size 9/16 in Dia Hole Spacing 1-7/8 in Number Of Holes 3 Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Flat UNSPSC 39121311 UPC 11 78101150442 UPC 12 78101150442 Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Length 5-3/8 in Material Strip Steel Thickness 1/4 in Width 1-5/8 in Made of steel for added strength and durability Ideal for channels Bolted framing Bracket features epoxy coating with dura-green&trade finish for corrosion resistance Has three hole mounting for convenient installations Made of Strip Stee
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101150442 |
| Catalog Number | B141GRN |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Finish | Dura Green™ |
| Gross Weight Per Pack | 0.5460 lb |
| Hole Size | 9/16 in Dia |
| Hole Spacing | 1-7/8 in |
| Number Of Holes | 3 |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Flat |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 78101150442 |
| UPC 12 | 78101150442 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Length | 5-3/8 in |
| Material | Strip Steel |
| Thickness | 1/4 in |
| Width | 1-5/8 in |
| Made of steel for added strength and durability |
| Ideal for channels |
| Bolted framing |
| Bracket features epoxy coating with dura-green&trade finish for corrosion resistance |
| Has three hole mounting for convenient installations |
| Made of Strip Stee |