or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line B12GALV10 Metal Framing Solid Channel, 12 ga THK, 10 ft L
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line B12GALV10 Metal Framing Solid Channel, 12 ga THK, 10 ft L
SKU348798
MFGR #B12-120GLV
Your Cost: $13.618/ft($1,361.80 / c)
List: Eaton's metal framing support system provides an economical solution for electrical, mechanical and industrial supports and is designed with many time saving features. They are fully adjustable and reusable, with a complete line of channels, fittings and accessories for multi-purpose applications. Channel and fittings can be taken apart for reuse as quickly as they were assembled, producing substantial savings in time and labor, yet they provide the strength of welded construction.
Eaton's metal framing support system provides an economical solution for electrical, mechanical and industrial supports and is designed with many time saving features. They are fully adjustable and reusable, with a complete line of channels, fittings and accessories for multi-purpose applications. Channel and fittings can be taken apart for reuse as quickly as they were assembled, producing substantial savings in time and labor, yet they provide the strength of welded construction.
Alternate Catalog Number 78101120530 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number B12-120GLV Country of Origin US Currency USD Depth 2-7/16 in EU RoHS Indicator C Finish Galvanized Gauge 12 Grade 33 Gross Weight Per Pack 2.4700 lb Gross Weight per Pack Metric 11.27 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.43 in Height [Metric] 6.1722 cm Length [Metric] 304.8000 cm Material Carbon Steel Material Composition Cold Formed Low Carbon Steel Material Standard ASTM A653 SS Returnable Y Standard UL Standards ASTM A653 SSUL ListedRoHS Compliant Sub Brand B-Line series Type Single Solid UNSPSC 30101804 UPC 11 78101120530 UPC 12 781011205300 Width 1.62 in Width [Metric] 4.1148 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand B-Line Manufacturer Eaton Length 120.00 in Thickness 12 ga Datacenters - Datacenters - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherUtilityOther IT and Datacom - Other InfrastructuresInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherInd Facilities & Factories - Facility - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - Aftermarket Metal framing channel is cold formed on our modern rolling mills from 12 to 16 ga low carbon steel strips A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point Bolted frame
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101120530 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B12-120GLV |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 2-7/16 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Galvanized |
| Gauge | 12 |
| Grade | 33 |
| Gross Weight Per Pack | 2.4700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.43 in |
| Height [Metric] | 6.1722 cm |
| Length [Metric] | 304.8000 cm |
| Material | Carbon Steel |
| Material Composition | Cold Formed Low Carbon Steel |
| Material Standard | ASTM A653 SS |
| Returnable | Y |
| Standard | UL |
| Standards | ASTM A653 SSUL ListedRoHS Compliant |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Single Solid |
| UNSPSC | 30101804 |
| UPC 11 | 78101120530 |
| UPC 12 | 781011205300 |
| Width | 1.62 in |
| Width [Metric] | 4.1148 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Length | 120.00 in |
| Thickness | 12 ga |
| Datacenters - Datacenters - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherUtilityOther IT and Datacom - Other InfrastructuresInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherInd Facilities & Factories - Facility - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - Aftermarket |
| Metal framing channel is cold formed on our modern rolling mills from 12 to 16 ga low carbon steel strips |
| A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point |
| Bolted frame |