or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line B11SH-120HDG Slotted Single Metal Framing Channel, 9/16 x 1-1/8 in Slots, 2 in Spacing, 12 ga THK, 10 ft L
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line B11SH-120HDG Slotted Single Metal Framing Channel, 9/16 x 1-1/8 in Slots, 2 in Spacing, 12 ga THK, 10 ft L
SKU476478
MFGR #B11SH-120HDG
Your Cost: $61.223/ft($6,122.30 / c)
List: Eaton's metal framing support system provides an economical solution for electrical, mechanical and industrial supports and is designed with many time-saving features. They are fully adjustable and reusable, with a complete line of channels, fittings and accessories for multi-purpose applications. Channel and fittings can be taken apart for reuse as quickly as they were assembled, producing substantial savings in time and labor, yet they provide the strength of welded construction.
Eaton's metal framing support system provides an economical solution for electrical, mechanical and industrial supports and is designed with many time-saving features. They are fully adjustable and reusable, with a complete line of channels, fittings and accessories for multi-purpose applications. Channel and fittings can be taken apart for reuse as quickly as they were assembled, producing substantial savings in time and labor, yet they provide the strength of welded construction.
Alternate Catalog Number 78101120209 Catalog Number B11SH-120HDG Country of Origin US Currency USD Depth 3-1/4 in Finish Hot-Dipped Galvanized Gross Weight Per Pack 3.2000 lb Material ASTM A123 Cold Formed Low Carbon Steel Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Slotted Single UNSPSC 30101804 UPC 11 78101120209 UPC 12 78101120209 Width 1-5/8 in Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Length 10 ft Slot Size 9/16 x 1-1/8 in Slot Spacing 2 in Thickness 12 ga 2 in Center Spacing A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point +/- 1/4 in ON 10 ft for SH channels tolerances Slotted series of channels offer full flexibility A variety of pre-punched slot patterns eliminate the need for precise field measuring for hole locations Slots offer wide adjustments in the alignment and bolt sizing Slots offer wide adjustments in the alignment and bolt sizing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101120209 |
| Catalog Number | B11SH-120HDG |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 3-1/4 in |
| Finish | Hot-Dipped Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 3.2000 lb |
| Material | ASTM A123 Cold Formed Low Carbon Steel |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Slotted Single |
| UNSPSC | 30101804 |
| UPC 11 | 78101120209 |
| UPC 12 | 78101120209 |
| Width | 1-5/8 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Length | 10 ft |
| Slot Size | 9/16 x 1-1/8 in |
| Slot Spacing | 2 in |
| Thickness | 12 ga |
| 2 in Center Spacing |
| A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point |
| +/- 1/4 in ON 10 ft for SH channels tolerances |
| Slotted series of channels offer full flexibility |
| A variety of pre-punched slot patterns eliminate the need for precise field measuring for hole locations |
| Slots offer wide adjustments in the alignment and bolt sizing |
| Slots offer wide adjustments in the alignment and bolt sizing |