or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line 884 SC Electrical Enclosure With Knockout, 8 in L x 8 in W x 4 in D, NEMA 1, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line 884 SC Electrical Enclosure With Knockout, 8 in L x 8 in W x 4 in D, NEMA 1, Steel
SKU20121
MFGR #884 SC
Your Cost: $33.05/ea
List: B-Line Electrical Enclosure, 8 in Length, 8 in Width, 4 in Depth, NEMA 1, Screw Cover, Wall Mount, Steel, Painted, Gray
B-Line Electrical Enclosure, 8 in Length, 8 in Width, 4 in Depth, NEMA 1, Screw Cover, Wall Mount, Steel, Painted, Gray
Alternate Catalog Number 78205122280 Cable Entry Size Knockout Catalog Number 884 SC Color Gray Country of Origin US Currency USD Finish Acrylic Electrocoated/Painted Gross Weight Per Pack 4.6310 lb Mounting Type Wall Returnable Y Standards UL 50 Listed, CSA C22.2 No. 40 Certified, RoHS Complaint UNSPSC 39121332 UPC 11 78205122280 UPC 12 78205122280 Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Cover Type Screw Depth 4 in Material Steel NEMA Rating NEMA 1/IP30 Width 8 in Enclosure and cover are fabricated from code gauge steel or galvanized steel Enclosure body has mounting holes on the back Enclosures are available with or without knockouts on the sides, top and bottom ends Cover is secured to the body with plated hex head combo screws Keyhole slots provided in the cover allow easy access to the inside without removing the screws Hole provision for optional ground lug kit Protects against contact with enclosed equipment Wash and phosphate undercoat or galvanized steel ANSI 61 gray acrylic electrocoat finish 16 ga stee
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205122280 |
| Cable Entry Size | Knockout |
| Catalog Number | 884 SC |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Finish | Acrylic Electrocoated/Painted |
| Gross Weight Per Pack | 4.6310 lb |
| Mounting Type | Wall |
| Returnable | Y |
| Standards | UL 50 Listed, CSA C22.2 No. 40 Certified, RoHS Complaint |
| UNSPSC | 39121332 |
| UPC 11 | 78205122280 |
| UPC 12 | 78205122280 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Cover Type | Screw |
| Depth | 4 in |
| Material | Steel |
| NEMA Rating | NEMA 1/IP30 |
| Width | 8 in |
| Enclosure and cover are fabricated from code gauge steel or galvanized steel |
| Enclosure body has mounting holes on the back |
| Enclosures are available with or without knockouts on the sides, top and bottom ends |
| Cover is secured to the body with plated hex head combo screws |
| Keyhole slots provided in the cover allow easy access to the inside without removing the screws |
| Hole provision for optional ground lug kit |
| Protects against contact with enclosed equipment |
| Wash and phosphate undercoat or galvanized steel |
| ANSI 61 gray acrylic electrocoat finish |
| 16 ga stee |