or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line
B-Line 664 SC NK Junction Box Without Knockouts, 6 in L x 6 in W x 4 in D, NEMA 1, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line
B-Line 664 SC NK Junction Box Without Knockouts, 6 in L x 6 in W x 4 in D, NEMA 1, Steel
SKU20116
MFGR #664 SC NK
Your Cost: $24.01/ea
List: B-Line Junction Box, 6 in Length, 6 in Width, 4 in Depth, NEMA 1, Screw Cover, Wall Mount, Steel, Acrylic Electro Coated, Gray
B-Line Junction Box, 6 in Length, 6 in Width, 4 in Depth, NEMA 1, Screw Cover, Wall Mount, Steel, Acrylic Electro Coated, Gray
Alternate Catalog Number 78205122131 Catalog Number 664 SC NK Color Gray Country of Origin US Currency USD Finish Acrylic Electrocoated Gross Weight Per Pack 3.0500 lb Mounting Type Wall Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 50CSA C22.2 No. 40IEC 60529 UNSPSC 39121324 UPC 11 78205122131 UPC 12 78205122131 Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Cover Type Screw Depth 4 in Material Steel NEMA Rating NEMA 1/IP30 Width 6 in Enclosure and cover are fabricated from code gauge steel or galvanized steel Enclosure body has mounting holes on the back Cover is secured to the body with plated hex head combo screws Keyhole slots provided in the cover allow easy access to the inside without removing the screws Hole provision for optional ground lug kit Without knockout Wash and phosphate undercoat ANSI 61 gray
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205122131 |
| Catalog Number | 664 SC NK |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Finish | Acrylic Electrocoated |
| Gross Weight Per Pack | 3.0500 lb |
| Mounting Type | Wall |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 50CSA C22.2 No. 40IEC 60529 |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78205122131 |
| UPC 12 | 78205122131 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Cover Type | Screw |
| Depth | 4 in |
| Material | Steel |
| NEMA Rating | NEMA 1/IP30 |
| Width | 6 in |
| Enclosure and cover are fabricated from code gauge steel or galvanized steel |
| Enclosure body has mounting holes on the back |
| Cover is secured to the body with plated hex head combo screws |
| Keyhole slots provided in the cover allow easy access to the inside without removing the screws |
| Hole provision for optional ground lug kit |
| Without knockout |
| Wash and phosphate undercoat |
| ANSI 61 gray |