or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line 644 RTSC Junction Box With Knockout, 4 in W x 4 in D, NEMA 3R, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line 644 RTSC Junction Box With Knockout, 4 in W x 4 in D, NEMA 3R, Steel
SKU872666
MFGR #644 RTSC
$/ea
B-Line Junction Box, 4 in Width, 4 in Depth, NEMA 3R, Screw Cover, Knockout Cable Entry, Wall Mount, Steel, Painted, Gray
B-Line Junction Box, 4 in Width, 4 in Depth, NEMA 3R, Screw Cover, Knockout Cable Entry, Wall Mount, Steel, Painted, Gray
Alternate Catalog Number 78205134020 Cable Entry Size Knockout Catalog Number 644 RTSC Color Gray Country of Origin US Currency USD Finish Acrylic Electro Coated Gross Weight Per Pack 2.4380 lb Length 6 in Returnable N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 50CSA C22.2 No. 40IEC 60529 UNSPSC 39121324 UPC 11 78205134020 Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Cover Type Screw Depth 4 in Material Galvaneal Steel NEMA Rating NEMA 3R/IP32 Width 4 in Enclosure and cover are fabricated from code gauge galvaneal steel for painted or galvanized steel Enclosure body has embossed mounting holes on the back Cover is held secure by sliding it under the top end flange and fastening it with plated screws on the bottom end flange
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205134020 |
| Cable Entry Size | Knockout |
| Catalog Number | 644 RTSC |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Finish | Acrylic Electro Coated |
| Gross Weight Per Pack | 2.4380 lb |
| Length | 6 in |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 50CSA C22.2 No. 40IEC 60529 |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78205134020 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Cover Type | Screw |
| Depth | 4 in |
| Material | Galvaneal Steel |
| NEMA Rating | NEMA 3R/IP32 |
| Width | 4 in |
| Enclosure and cover are fabricated from code gauge galvaneal steel for painted or galvanized steel |
| Enclosure body has embossed mounting holes on the back |
| Cover is held secure by sliding it under the top end flange and fastening it with plated screws on the bottom end flange |