or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line 4Dimension™ 4DWN225ZN 4DWN Wire Wing Channel Nut, 1/2 in THK, 1/2-13 Thread, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line 4Dimension™ 4DWN225ZN 4DWN Wire Wing Channel Nut, 1/2 in THK, 1/2-13 Thread, Steel
SKU855387
MFGR #4DWN225ZN
$/ea
B-Line 4Dimension™ Channel Nut, Wire Wing, Series: 4DWN, 1/2-13, 1/2 in THK, Steel, Zinc Plated, 1.992 in L x 0.75 in W x 0.35 in H
B-Line 4Dimension™ Channel Nut, Wire Wing, Series: 4DWN, 1/2-13, 1/2 in THK, Steel, Zinc Plated, 1.992 in L x 0.75 in W x 0.35 in H
Alternate Catalog Number 12470120 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 4DWN225ZN Country of Origin TW Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Zinc Plated Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.35 in Height [Metric] 0.8890 cm Length 1.99 in Length [Metric] 5.0597 cm Returnable N Size 1.992 IN X 0.75 IN X 0.35 IN in Standard Not Applicable Standards RoHS Compliant Sub Brand B-Line series Type Strut channel nuts UNSPSC 31161708 UPC 11 79903858338 UPC 12 799038583387 Width 0.75 in Width [Metric] 1.9050 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyInd Facilities & Factories - Facility - OtherWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyOther IT and Datacom - Other InfrastructuresDatacenters - Datacenters - OtherDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetUtilityCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - Other Can be used in traditional channel by bending wire down Patent pending Safety factor is 3 1020 lb pull-out strength, 1250 lb slip strength Bolted framing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 12470120 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 4DWN225ZN |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.35 in |
| Height [Metric] | 0.8890 cm |
| Length | 1.99 in |
| Length [Metric] | 5.0597 cm |
| Returnable | N |
| Size | 1.992 IN X 0.75 IN X 0.35 IN in |
| Standard | Not Applicable |
| Standards | RoHS Compliant |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Strut channel nuts |
| UNSPSC | 31161708 |
| UPC 11 | 79903858338 |
| UPC 12 | 799038583387 |
| Width | 0.75 in |
| Width [Metric] | 1.9050 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyInd Facilities & Factories - Facility - OtherWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyOther IT and Datacom - Other InfrastructuresDatacenters - Datacenters - OtherDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetUtilityCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - Other |
| Can be used in traditional channel by bending wire down |
| Patent pending |
| Safety factor is 3 |
| 1020 lb pull-out strength, 1250 lb slip strength |
| Bolted framing |