or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line 483010-4XSS6 1-Door Wall Mount Enclosure, 30 in W x 10 in D, NEMA 4X, 316L Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line 483010-4XSS6 1-Door Wall Mount Enclosure, 30 in W x 10 in D, NEMA 4X, 316L Stainless Steel
SKU1067811
MFGR #483010-4XSS6
$/ea
B-Line Wall Mount Enclosure, 1-Door, 30 in Width, 10 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 44.87 in H x 26.87 in W Panel, Padlock Hasp Lock, Wall Mount, 316L Stainless Steel, Smooth Brushed
B-Line Wall Mount Enclosure, 1-Door, 30 in Width, 10 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, 44.87 in H x 26.87 in W Panel, Padlock Hasp Lock, Wall Mount, 316L Stainless Steel, Smooth Brushed
Alternate Catalog Number 78205109526 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 483010-4XSS6 Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 106.7800 lb Gross Weight per Pack Metric 48.81 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 121.9200 cm Length [Metric] 25.4000 cm Mounting External Feet, Wall Mounting Type Wall Returnable N Size 30.00 in Width X 10.00 in Depth X 48.00 in Height Standard UL 508, CSA C22.2, IEC 60529 Standards UL 508 Type 4/4X/12/13, CSA C22.2 NO 94 Type 4/4X/12/13, NEMA 4/4X/12/13 Sub Brand B-Line series Type NEMA 4X, IP66, Single Door UNSPSC 39121324 UPC 11 78205109526 UPC 12 782051095265 Width [Metric] 76.2000 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Height 48.00 in Length 10.00 in Material Low-Carbon 316 Stainless Steel NEMA Rating 4X Width 30.00 in Commercial / Institutional Buildings / Structures - Building Automation and MonitoringDatacenters - IT Space: CI and Hyper ConvergedCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting ControlsOther IT and Datacom - IT and Datacomm - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security SystemsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerUtility - Substations, Utility Transmission and DistributionCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and Controls Stainless door clamps
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205109526 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 483010-4XSS6 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 106.7800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 48.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 121.9200 cm |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Mounting | External Feet, Wall |
| Mounting Type | Wall |
| Returnable | N |
| Size | 30.00 in Width X 10.00 in Depth X 48.00 in Height |
| Standard | UL 508, CSA C22.2, IEC 60529 |
| Standards | UL 508 Type 4/4X/12/13, CSA C22.2 NO 94 Type 4/4X/12/13, NEMA 4/4X/12/13 |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | NEMA 4X, IP66, Single Door |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78205109526 |
| UPC 12 | 782051095265 |
| Width [Metric] | 76.2000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Height | 48.00 in |
| Length | 10.00 in |
| Material | Low-Carbon 316 Stainless Steel |
| NEMA Rating | 4X |
| Width | 30.00 in |
| Commercial / Institutional Buildings / Structures - Building Automation and MonitoringDatacenters - IT Space: CI and Hyper ConvergedCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting ControlsOther IT and Datacom - IT and Datacomm - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security SystemsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerUtility - Substations, Utility Transmission and DistributionCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and Controls |
| Stainless door clamps |