or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line 363012-4XF 1-Door Wall Mount Enclosure, 32-1/2 in W x 14.05 in D, NEMA 4X, Fiberglass
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line 363012-4XF 1-Door Wall Mount Enclosure, 32-1/2 in W x 14.05 in D, NEMA 4X, Fiberglass
SKU827503
MFGR #363012-4XF
$/ea
B-Line Wall Mount Enclosure, 1-Door, 32-1/2 in Width, 14.05 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, Padlock Hasp/Twist Latch Lock, Wall Mount, -40 to 250 deg F, Fiberglass, Gray
B-Line Wall Mount Enclosure, 1-Door, 32-1/2 in Width, 14.05 in Depth, NEMA 4X, Hinged Cover, Padlock Hasp/Twist Latch Lock, Wall Mount, -40 to 250 deg F, Fiberglass, Gray
Alternate Catalog Number 78205152495 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 363012-4XF Color Gray Country of Origin US Cover Type Hinged Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 81.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 36.74 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 99.8474 cm Length [Metric] 35.6870 cm Lock Padlock Hasp/Twist Latch Mounting Integral Feet Mounting Type Wall Panel Size 36.31 in H x 31.69 in W x 13.36 in D Returnable N Size 32.50 In Width X 14.05 In Depth X 39.31 In Height Overall, 31.69 In Width X 13.36 In Depth X 36.31 In Height Inside Standard UL 50, CUL, CSA C22.2 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL 50CSA C22.2UL945 V Flammability Rating Sub Brand B-Line series Temperature Rating -40 to 250 °F Type 1-Door UNSPSC 39121305 UPC 11 78205152495 UPC 12 782051524956 Width [Metric] 66.8528 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Depth 12 in Height 39.31 in Length 14.05 in Material Fiberglass Reinforced Polyester NEMA Rating NEMA 4X/3R/12 Width 26.32 in Datacenters - IT Space: CI and Hyper ConvergedCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsOther IT and Datacom - IT and Datacomm - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyUtility - Substations, Utility Transmission and DistributionCommercial / Institutional Buildings / Structures - Building Automation and MonitoringCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security Systems Flammability Rating UL 94 5V, Temperature Rating -40 To 250 Deg F, Watertight, Dust-Tight
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205152495 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 363012-4XF |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Hinged |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 81.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 36.74 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 99.8474 cm |
| Length [Metric] | 35.6870 cm |
| Lock | Padlock Hasp/Twist Latch |
| Mounting | Integral Feet |
| Mounting Type | Wall |
| Panel Size | 36.31 in H x 31.69 in W x 13.36 in D |
| Returnable | N |
| Size | 32.50 In Width X 14.05 In Depth X 39.31 In Height Overall, 31.69 In Width X 13.36 In Depth X 36.31 In Height Inside |
| Standard | UL 50, CUL, CSA C22.2 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL 50CSA C22.2UL945 V Flammability Rating |
| Sub Brand | B-Line series |
| Temperature Rating | -40 to 250 °F |
| Type | 1-Door |
| UNSPSC | 39121305 |
| UPC 11 | 78205152495 |
| UPC 12 | 782051524956 |
| Width [Metric] | 66.8528 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Depth | 12 in |
| Height | 39.31 in |
| Length | 14.05 in |
| Material | Fiberglass Reinforced Polyester |
| NEMA Rating | NEMA 4X/3R/12 |
| Width | 26.32 in |
| Datacenters - IT Space: CI and Hyper ConvergedCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsOther IT and Datacom - IT and Datacomm - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyUtility - Substations, Utility Transmission and DistributionCommercial / Institutional Buildings / Structures - Building Automation and MonitoringCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security Systems |
| Flammability Rating UL 94 5V, Temperature Rating -40 To 250 Deg F, Watertight, Dust-Tight |