or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line 16146-4XSLC Panel Enclosure, 14 in W x 6 in D, NEMA 4X, 304 Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line 16146-4XSLC Panel Enclosure, 14 in W x 6 in D, NEMA 4X, 304 Stainless Steel
SKU551142
MFGR #16146-4XSLC
$/ea
B-Line Panel Enclosure, 14 in Width, 6 in Depth, NEMA 4X, Lift-Off Cover, 14.87 in H x 12.87 in W Panel, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Smooth Brushed
B-Line Panel Enclosure, 14 in Width, 6 in Depth, NEMA 4X, Lift-Off Cover, 14.87 in H x 12.87 in W Panel, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Smooth Brushed
Alternate Catalog Number 78205170060 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 16146-4XSLC Color Gray Country of Origin US Cover Type Lift-Off Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Smooth Brushed Gross Weight Per Pack 15.5760 lb Gross Weight per Pack Metric 7.08 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 40.6400 cm Length [Metric] 15.2400 cm Mounting External Feet, Wall Mounting Type External Feet/Wall Panel Size 14.87 in H x 12.87 in W Returnable N Size 14.00 In Width X 6.00 In Depth X 16.00 In Height Standard UL 508, CSA C22.2, IEC 60529 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 508ACSA C22.2 No. 94IEC 60529 Sub Brand B-Line series Type NEMA 4X, IP66, JIC Lift-Off Cover UNSPSC 39121324 UPC 11 78205170060 UPC 12 782051700602 Width [Metric] 35.5600 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Depth 6 in Height 16.00 in Length 6.00 in Material 304 Stainless Steel NEMA Rating NEMA 4X Width 14.00 in Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerInd Facilities & Factories - Mfg. Process Electrification and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsUtility - Substations, Utility Transmission and Distribution Panel mount provisions, stainless door clamps
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205170060 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 16146-4XSLC |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Lift-Off |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Smooth Brushed |
| Gross Weight Per Pack | 15.5760 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 40.6400 cm |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Mounting | External Feet, Wall |
| Mounting Type | External Feet/Wall |
| Panel Size | 14.87 in H x 12.87 in W |
| Returnable | N |
| Size | 14.00 In Width X 6.00 In Depth X 16.00 In Height |
| Standard | UL 508, CSA C22.2, IEC 60529 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 508ACSA C22.2 No. 94IEC 60529 |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | NEMA 4X, IP66, JIC Lift-Off Cover |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78205170060 |
| UPC 12 | 782051700602 |
| Width [Metric] | 35.5600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Depth | 6 in |
| Height | 16.00 in |
| Length | 6.00 in |
| Material | 304 Stainless Steel |
| NEMA Rating | NEMA 4X |
| Width | 14.00 in |
| Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerInd Facilities & Factories - Mfg. Process Electrification and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsUtility - Substations, Utility Transmission and Distribution |
| Panel mount provisions, stainless door clamps |