or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line 12126-SDSS4 Premier™ 1-Door Wall Mount Enclosure, 12 in L x 12 in W x 6 in D, NEMA 4X/IP66, 304 Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line 12126-SDSS4 Premier™ 1-Door Wall Mount Enclosure, 12 in L x 12 in W x 6 in D, NEMA 4X/IP66, 304 Stainless Steel
SKU915036
MFGR #12126-SDSS4
Your Cost: $1,748.61/ea
List: B-Line Wall Mount Enclosure, 1-Door, Series: Premier™, 12 in Length, 12 in Width, 6 in Depth, NEMA 4X/IP66, Concealed Hinged Cover, 10 x 10 in Panel, Quarter Turn Slotted Latch Lock, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed
B-Line Wall Mount Enclosure, 1-Door, Series: Premier™, 12 in Length, 12 in Width, 6 in Depth, NEMA 4X/IP66, Concealed Hinged Cover, 10 x 10 in Panel, Quarter Turn Slotted Latch Lock, Wall Mount, 304 Stainless Steel, Brushed
Alternate Catalog Number 78205109350 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 12126-SDSS4 Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 10.8360 lb Gross Weight per Pack Metric 4.90 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 30.4800 cm Length [Metric] 15.2400 cm Mounting Wall Mounting Type Wall Returnable N Size 12.00 In Width X 6.00 In Depth X 12.00 In Height Standard UL 508, CUL, IEC 60529 Standards UL 508 Listed, cUL Listed, CSA Certified, RoHS Complaint Sub Brand B-Line series Type NEMA 4X, IP66, Single Solid Door UNSPSC 39121324 UPC 11 78205109350 UPC 12 782051093506 Width [Metric] 30.4800 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Height 12.00 in Length 6.00 in Material 304 Stainless Steel NEMA Rating 4X Width 12.00 in Generation - Renewable Energy - Alternative EnergyCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security SystemsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerUtility - Substations, Utility Transmission and DistributionDatacenters - IT Space: CI and Hyper ConvergedCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherOther IT and Datacom - IT and Datacomm - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Building Automation and MonitoringCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and Controls Stainless 1/4 turn latches Enclosure and door are fabricated from code gauge type 304 stainless steel All continuous welded seams are finished smooth Hardware kit provided contains grounding hardware, 0.312-18 flanged hex nuts for panel mounting, and sealing washers for body mounting holes Body flange trough design is formed around body opening to divert liquid contaminants away from door opening Reduced width flange design increases enclosure opening Ground stud provided on enclosure body with provision on door 0.312-18 collar studs are provided for mounting optional premier panels Enclosure mounting holes in body provided for direct mounting or optional mounting feet Utility bracket provides wire management and accessory mounting options Doors are secured to the body with a unique spring-loaded hidden hinge design on one side and slotted quarter-turn flush latch(es) on the opposite side Doors are easily removed and interchangeable Door has a seamless poured in place gasket Door opens 170 deg for easy access Utility rail provides grounding, rigidity and wire management Window door enclosures feature flush-mounted clear polycarbonate window Door and sides of body have a smooth NO 4 brushed finish 16 ga 304 stainless steel
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205109350 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 12126-SDSS4 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 10.8360 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.90 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 30.4800 cm |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Mounting | Wall |
| Mounting Type | Wall |
| Returnable | N |
| Size | 12.00 In Width X 6.00 In Depth X 12.00 In Height |
| Standard | UL 508, CUL, IEC 60529 |
| Standards | UL 508 Listed, cUL Listed, CSA Certified, RoHS Complaint |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | NEMA 4X, IP66, Single Solid Door |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78205109350 |
| UPC 12 | 782051093506 |
| Width [Metric] | 30.4800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Height | 12.00 in |
| Length | 6.00 in |
| Material | 304 Stainless Steel |
| NEMA Rating | 4X |
| Width | 12.00 in |
| Generation - Renewable Energy - Alternative EnergyCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security SystemsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerUtility - Substations, Utility Transmission and DistributionDatacenters - IT Space: CI and Hyper ConvergedCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherOther IT and Datacom - IT and Datacomm - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Building Automation and MonitoringCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and Controls |
| Stainless 1/4 turn latches |
| Enclosure and door are fabricated from code gauge type 304 stainless steel |
| All continuous welded seams are finished smooth |
| Hardware kit provided contains grounding hardware, 0.312-18 flanged hex nuts for panel mounting, and sealing washers for body mounting holes |
| Body flange trough design is formed around body opening to divert liquid contaminants away from door opening |
| Reduced width flange design increases enclosure opening |
| Ground stud provided on enclosure body with provision on door |
| 0.312-18 collar studs are provided for mounting optional premier panels |
| Enclosure mounting holes in body provided for direct mounting or optional mounting feet |
| Utility bracket provides wire management and accessory mounting options |
| Doors are secured to the body with a unique spring-loaded hidden hinge design on one side and slotted quarter-turn flush latch(es) on the opposite side |
| Doors are easily removed and interchangeable |
| Door has a seamless poured in place gasket |
| Door opens 170 deg for easy access |
| Utility rail provides grounding, rigidity and wire management |
| Window door enclosures feature flush-mounted clear polycarbonate window |
| Door and sides of body have a smooth NO 4 brushed finish |
| 16 ga 304 stainless steel |