or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-LINE CHANNEL, 1 5/8-IN. X 1 5/8-IN., 13/32-IN. X 3-IN. SLOTS, 12 GA., 120-IN. (10 FT)
Custom_Product_Images_Illustration
B-LINE CHANNEL, 1 5/8-IN. X 1 5/8-IN., 13/32-IN. X 3-IN. SLOTS, 12 GA., 120-IN. (10 FT)
SKU666335
MFGR #B22S-120AL
Your Cost: $19.0985/ft($1,909.85 / c)
List: Eaton's metal framing support system provides an economical solution for electrical, mechanical and industrial supports and is designed with many time-saving features. They are fully adjustable and reusable, with a complete line of channels, fittings and accessories for multi-purpose applications. Channel and fittings can be taken apart for reuse as quickly as they were assembled, producing substantial savings in time and labor, yet they provide the strength of welded construction.
Eaton's metal framing support system provides an economical solution for electrical, mechanical and industrial supports and is designed with many time-saving features. They are fully adjustable and reusable, with a complete line of channels, fittings and accessories for multi-purpose applications. Channel and fittings can be taken apart for reuse as quickly as they were assembled, producing substantial savings in time and labor, yet they provide the strength of welded construction.
Alternate Catalog Number 78101121509 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number B22S-120AL Country of Origin US Currency USD Depth 1-5/8 in EU RoHS Indicator C Finish Aluminum Gauge 12 Gross Weight Per Pack 0.6300 lb Gross Weight per Pack Metric 10.70 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.62 in Height [Metric] 4.1148 cm Length [Metric] 304.8000 cm Material 6063 T-6 Aluminum Alloy Material Composition Aluminum Material Standard 6063-T6 Returnable N Standard Not Applicable Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Sub Brand B-Line series Type Slotted Single UNSPSC 30101804 UPC 11 78101121509 UPC 12 781011215095 Width 1.62 in Width [Metric] 4.1148 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Length 120.00 in Slot Size 13/32 x 3 in Slot Spacing 4 in Thickness 12 ga Ind Facilities & Factories - Facility - OtherResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyDatacenters - Datacenters - OtherGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyOther IT and Datacom - Other InfrastructuresUtilityCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other 4 in Center Spacing A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point +/- 1/8 in ON 10 ft for all channel tolerances excluding SH style Slotted series of channels offer full flexibility A variety of pre-punched slot patterns eliminate the need for precise field measuring for hole locations Slots offer wide adjustments in the alignment and bolt sizing Slots offer wide adjustments in the alignment and bolt sizing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101121509 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B22S-120AL |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 1-5/8 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Aluminum |
| Gauge | 12 |
| Gross Weight Per Pack | 0.6300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 10.70 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.62 in |
| Height [Metric] | 4.1148 cm |
| Length [Metric] | 304.8000 cm |
| Material | 6063 T-6 Aluminum Alloy |
| Material Composition | Aluminum |
| Material Standard | 6063-T6 |
| Returnable | N |
| Standard | Not Applicable |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Slotted Single |
| UNSPSC | 30101804 |
| UPC 11 | 78101121509 |
| UPC 12 | 781011215095 |
| Width | 1.62 in |
| Width [Metric] | 4.1148 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Length | 120.00 in |
| Slot Size | 13/32 x 3 in |
| Slot Spacing | 4 in |
| Thickness | 12 ga |
| Ind Facilities & Factories - Facility - OtherResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyDatacenters - Datacenters - OtherGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyOther IT and Datacom - Other InfrastructuresUtilityCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| 4 in Center Spacing |
| A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point |
| +/- 1/8 in ON 10 ft for all channel tolerances excluding SH style |
| Slotted series of channels offer full flexibility |
| A variety of pre-punched slot patterns eliminate the need for precise field measuring for hole locations |
| Slots offer wide adjustments in the alignment and bolt sizing |
| Slots offer wide adjustments in the alignment and bolt sizing |