or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Atlite Exit and Emergency TSC18RCSA Marathon Rectangular Self-Powered Single Face Exit Sign, LED Lamp, 4.6/4.8 W Fixture, 120/277 V, Brush
Atlite Exit and Emergency TSC18RCSA Marathon Rectangular Self-Powered Single Face Exit Sign, LED Lamp, 4.6/4.8 W Fixture, 120/277 V, Brush
SKUPDW~13303610
MFGR #TSC18RCSA
$/ea
Atlite Exit and Emergency Exit Sign, Rectangular Self-Powered Single Face, Series: Marathon, 120/277 V, 4.6/4.8 W Fixture, 0.04/0.02 A, Edge-Lit Lighting Technology, Legend: Exit, LED Lamp, 1 Lamp, Red Light, Ceiling Mounting, Ni-Cd Battery Power Source, 18 ga Steel Housing Material, Brushed Aluminum Housing Finish, 14 in L x 2-3/4 in W x 8 in H Dimensions
Atlite Exit and Emergency Exit Sign, Rectangular Self-Powered Single Face, Series: Marathon, 120/277 V, 4.6/4.8 W Fixture, 0.04/0.02 A, Edge-Lit Lighting Technology, Legend: Exit, LED Lamp, 1 Lamp, Red Light, Ceiling Mounting, Ni-Cd Battery Power Source, 18 ga Steel Housing Material, Brushed Aluminum Housing Finish, 14 in L x 2-3/4 in W x 8 in H Dimensions
Amperage Rating 0.04A/0.02A Application Lighting ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number TSC18RCSA Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Exit Light Gross Weight Per Pack 2.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.23 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.30 in Height [Metric] 13.4620 cm Length 18.50 in Length [Metric] 46.9900 cm Lumens N/A Material Steel Mounting Ceiling Mount Number Of Lamps 1 Size 18.5 IN Length 16.5 IN Width 5.3 IN Height Standard UL924 Listed;NFPA 101 Compliant;NYC Code Compliant Type Exit and Emergency UNSPSC 39111708 UPC 11 08008381209 UPC 12 080083812097 Wattage 4.6/4.8 W Width 16.50 in Width [Metric] 41.9100 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 / 277V Lighting Dual 120/277 VAC 60Hz input Solid state voltage charger and switching in self-powered version Brownout circuit Test switch/power indicator light in self-powered version Long life, energy efficient LED lamps 18 ga steel recessed housing with conduit knockouts Recessed housing for ceiling or wall mounting Adjustable hanger bars Connectors facilitate quick installation and maintenance Injection molded, high impact acrylic panel
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.04A/0.02A |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | TSC18RCSA |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Exit Light |
| Gross Weight Per Pack | 2.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.30 in |
| Height [Metric] | 13.4620 cm |
| Length | 18.50 in |
| Length [Metric] | 46.9900 cm |
| Lumens | N/A |
| Material | Steel |
| Mounting | Ceiling Mount |
| Number Of Lamps | 1 |
| Size | 18.5 IN Length 16.5 IN Width 5.3 IN Height |
| Standard | UL924 Listed;NFPA 101 Compliant;NYC Code Compliant |
| Type | Exit and Emergency |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008381209 |
| UPC 12 | 080083812097 |
| Wattage | 4.6/4.8 W |
| Width | 16.50 in |
| Width [Metric] | 41.9100 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 / 277V |
| Lighting |
| Dual 120/277 VAC 60Hz input |
| Solid state voltage charger and switching in self-powered version |
| Brownout circuit |
| Test switch/power indicator light in self-powered version |
| Long life, energy efficient LED lamps |
| 18 ga steel recessed housing with conduit knockouts |
| Recessed housing for ceiling or wall mounting |
| Adjustable hanger bars |
| Connectors facilitate quick installation and maintenance |
| Injection molded, high impact acrylic panel |