or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Cooper Lighting Solutions
Atlite Exit and Emergency AUXL Lens Kit, For Use With AUX Series Edge-Lit Exit Sign, 120/277 VAC, 60 Hz
Cooper Lighting Solutions
Atlite Exit and Emergency AUXL Lens Kit, For Use With AUX Series Edge-Lit Exit Sign, 120/277 VAC, 60 Hz
SKUPDW~13303624
MFGR #AUXL
Call For Price
Atlite Exit and Emergency Lens Kit, Series: AUX, For Use With: AUX Series Edge-Lit Exit Sign, Specifications: 120/277 VAC, 60 Hz
Atlite Exit and Emergency Lens Kit, Series: AUX, For Use With: AUX Series Edge-Lit Exit Sign, Specifications: 120/277 VAC, 60 Hz
Catalog Number AUXL Country of Origin CN Gross Weight Per Pack 3.7000 lb UNSPSC 39111708 UPC 11 08008370339 UPC 12 080083703395 Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Application Lighting ARRA Compliant C Buy American Compliant C Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Exit Light Gross Weight per Pack Metric 1.68 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.42 in Height [Metric] 3.6195 cm Lamp Type N/A Length 14.00 in Length [Metric] 35.5600 cm Mounting N/A Type Exit and Emergency Width 10.50 in Width [Metric] 26.6700 cm Lighting Universal Mounting: all options included in standard package Universal lens - clear, mirror, white, single and double sided standard Eagle eye self-diagnostics are standard Lens snaps into place - no tools required Long life, energy efficient LED lamps
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | AUXL |
| Country of Origin | CN |
| Gross Weight Per Pack | 3.7000 lb |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008370339 |
| UPC 12 | 080083703395 |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Exit Light |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.68 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.42 in |
| Height [Metric] | 3.6195 cm |
| Lamp Type | N/A |
| Length | 14.00 in |
| Length [Metric] | 35.5600 cm |
| Mounting | N/A |
| Type | Exit and Emergency |
| Width | 10.50 in |
| Width [Metric] | 26.6700 cm |
| Lighting |
| Universal Mounting: all options included in standard package |
| Universal lens - clear, mirror, white, single and double sided standard |
| Eagle eye self-diagnostics are standard |
| Lens snaps into place - no tools required |
| Long life, energy efficient LED lamps |