or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Atlite Exit and Emergency 6REL18 REL Heavy-Duty Rectangular Emergency Light, 18 W Incandescent Lamp, 6 VAC, 2 Heads, 20 ga Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Atlite Exit and Emergency 6REL18 REL Heavy-Duty Rectangular Emergency Light, 18 W Incandescent Lamp, 6 VAC, 2 Heads, 20 ga Steel
SKUPDW~12319754
MFGR #6REL18
$/ea
Atlite Exit and Emergency Emergency Light, Heavy-Duty Rectangular, Series: REL, 6 VAC, 60 Hz Frequency, Incandescent Lamp, 18 W Lamp, 2 Heads, Lead Calcium Battery Power Source, Wall Mounting, 10 in L x 2-1/2 in W x 15-1/2 in H Dimensions, 20 ga Steel, White
Atlite Exit and Emergency Emergency Light, Heavy-Duty Rectangular, Series: REL, 6 VAC, 60 Hz Frequency, Incandescent Lamp, 18 W Lamp, 2 Heads, Lead Calcium Battery Power Source, Wall Mounting, 10 in L x 2-1/2 in W x 15-1/2 in H Dimensions, 20 ga Steel, White
Amperage Rating N/A Application Lighting ARRA Compliant C Battery Lead Calcium Buy American Compliant C Catalog Number 6REL18 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency Light Gross Weight Per Pack 16.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 7.35 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405606000 Height 4.75 in Height [Metric] 12.0650 cm Length 16.50 in Length [Metric] 41.9100 cm Lumens N/A Mounting Wall Mount Number Of Lamps 2 Size 1.0 IN Length 1.0 IN Width 1.0 IN Height Sub Brand REL - Steel Emergency Light Type Exit and Emergency UNSPSC 39111709 UPC 11 08008363459 UPC 12 080083634590 Wattage 18 W Width 11.00 in Width [Metric] 27.9400 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type Incandescent Material Steel Voltage Rating 6 V Lighting Heavy-duty, 20-gauge steel housing Dual voltage input 120/277 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | N/A |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Battery | Lead Calcium |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6REL18 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Gross Weight Per Pack | 16.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.35 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405606000 |
| Height | 4.75 in |
| Height [Metric] | 12.0650 cm |
| Length | 16.50 in |
| Length [Metric] | 41.9100 cm |
| Lumens | N/A |
| Mounting | Wall Mount |
| Number Of Lamps | 2 |
| Size | 1.0 IN Length 1.0 IN Width 1.0 IN Height |
| Sub Brand | REL - Steel Emergency Light |
| Type | Exit and Emergency |
| UNSPSC | 39111709 |
| UPC 11 | 08008363459 |
| UPC 12 | 080083634590 |
| Wattage | 18 W |
| Width | 11.00 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | Incandescent |
| Material | Steel |
| Voltage Rating | 6 V |
| Lighting |
| Heavy-duty, 20-gauge steel housing |
| Dual voltage input 120/277 VAC |