or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Atlite Exit and Emergency 10REL72-LED82 REL Heavy-Duty Rectangular Emergency Light, 5 W LED Lamp, 120/277 VAC, 2 Heads, 20 ga Steel
Atlite Exit and Emergency 10REL72-LED82 REL Heavy-Duty Rectangular Emergency Light, 5 W LED Lamp, 120/277 VAC, 2 Heads, 20 ga Steel
SKU1479945
MFGR #10REL72-LED82
$/ea
Atlite Exit and Emergency Emergency Light, Heavy-Duty Rectangular, Series: REL, 120/277 VAC, 0.03 A, 60 Hz Frequency, LED Lamp, 5 W Lamp, 2 Heads, 6400 Lumens, 40 K Color Temperature, Lead Calcium Battery Power Source, Wall Mounting, 12-1/2 in L x 2-1/4 in W x 14-1/8 in H Dimensions, 20 ga Steel, White
Atlite Exit and Emergency Emergency Light, Heavy-Duty Rectangular, Series: REL, 120/277 VAC, 0.03 A, 60 Hz Frequency, LED Lamp, 5 W Lamp, 2 Heads, 6400 Lumens, 40 K Color Temperature, Lead Calcium Battery Power Source, Wall Mounting, 12-1/2 in L x 2-1/4 in W x 14-1/8 in H Dimensions, 20 ga Steel, White
Amperage Rating 0.03A Application Lighting ARRA Compliant C Battery Nickel Cadmium Buy American Compliant C Catalog Number 10REL72-LED82 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency Light Gross Weight Per Pack 3.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.59 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.00 in Height [Metric] 7.6200 cm Length 12.25 in Length [Metric] 31.1150 cm Lumens N/A Mounting Wall Mount Number Of Lamps 2 Size 12.25 IN Length 8.625 IN Width 3.0 IN Height Type Exit and Emergency UNSPSC 39111709 UPC 11 08008357434 UPC 12 080083574346 Wattage 5W Width 8.62 in Width [Metric] 21.9075 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Material Steel Voltage Rating 120 / 277V Lighting Long-lasting, high-efficiency LED heads Long lasting, high efficiency LED heads Capacity to run a maximum of three Emergency Lights as part of the Emergency Light unit a Designed to provide the lowest overall solution cost Brownout protection and low voltage disconnect
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.03A |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Battery | Nickel Cadmium |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 10REL72-LED82 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Gross Weight Per Pack | 3.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.00 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Length | 12.25 in |
| Length [Metric] | 31.1150 cm |
| Lumens | N/A |
| Mounting | Wall Mount |
| Number Of Lamps | 2 |
| Size | 12.25 IN Length 8.625 IN Width 3.0 IN Height |
| Type | Exit and Emergency |
| UNSPSC | 39111709 |
| UPC 11 | 08008357434 |
| UPC 12 | 080083574346 |
| Wattage | 5W |
| Width | 8.62 in |
| Width [Metric] | 21.9075 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Material | Steel |
| Voltage Rating | 120 / 277V |
| Lighting |
| Long-lasting, high-efficiency LED heads |
| Long lasting, high efficiency LED heads |
| Capacity to run a maximum of three Emergency Lights as part of the Emergency Light unit a |
| Designed to provide the lowest overall solution cost |
| Brownout protection and low voltage disconnect |