or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Atlite Emer/Exit RXSN8RU Single/Double Face Rival Exit Sign, Self-Powered LED Lamp, 120/277 VAC, White Powder Coated Housing, EXIT Legend
Custom_Product_Images_Illustration
Atlite Emer/Exit RXSN8RU Single/Double Face Rival Exit Sign, Self-Powered LED Lamp, 120/277 VAC, White Powder Coated Housing, EXIT Legend
SKU1478067
MFGR #RXSN8RU
Your Cost: $166.40/ea
Atlite Emer/Exit Rival Exit Sign, Single/Double Face, 120/277 VAC, Legend: EXIT, Self-Powered LED Lamp, Ceiling Mounting, Steel Housing Material, White Powder Coated Housing Finish
Atlite Emer/Exit Rival Exit Sign, Single/Double Face, 120/277 VAC, Legend: EXIT, Self-Powered LED Lamp, Ceiling Mounting, Steel Housing Material, White Powder Coated Housing Finish
Amperage Rating N/A Application Lighting ARRA Compliant C Battery Nickel Cadmium Buy American Compliant C Catalog Number RXSN8RU Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Exit Sign Gross Weight Per Pack 4.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.81 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405606000 Height 2.75 in Height [Metric] 6.9850 cm Length 15.50 in Length [Metric] 39.3700 cm Lumens N/A Material Steel Mounting Ceiling/Wall Mount Number Of Lamps 1 Size 1.0 IN Length 1.0 IN Width 1.0 IN Height Standard NFPA 101 Compliant;NEC/OSHA;NYC Code Compliant Sub Brand RXS - Steel Exit Signs Type Exit and Emergency UNSPSC 39111708 UPC 11 08008363457 UPC 12 080083634576 Wattage N/A W Width 11.00 in Width [Metric] 27.9400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120/277 V Lighting Heavy-duty, 20-gauge steel housing with canopy Heavy duty, 20 ga steel housing with canopy Dual voltage input 120/277 VAC, 60 Hz Long-life, energy-efficient LEDs Sealed nickel cadmium batteries with 15 years life expectancy Universal, field-selectable chevrons Ceiling, wall and end mounting 8 in red letter exit sign
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | N/A |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Battery | Nickel Cadmium |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RXSN8RU |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Exit Sign |
| Gross Weight Per Pack | 4.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405606000 |
| Height | 2.75 in |
| Height [Metric] | 6.9850 cm |
| Length | 15.50 in |
| Length [Metric] | 39.3700 cm |
| Lumens | N/A |
| Material | Steel |
| Mounting | Ceiling/Wall Mount |
| Number Of Lamps | 1 |
| Size | 1.0 IN Length 1.0 IN Width 1.0 IN Height |
| Standard | NFPA 101 Compliant;NEC/OSHA;NYC Code Compliant |
| Sub Brand | RXS - Steel Exit Signs |
| Type | Exit and Emergency |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008363457 |
| UPC 12 | 080083634576 |
| Wattage | N/A W |
| Width | 11.00 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Lighting |
| Heavy-duty, 20-gauge steel housing with canopy |
| Heavy duty, 20 ga steel housing with canopy |
| Dual voltage input 120/277 VAC, 60 Hz |
| Long-life, energy-efficient LEDs |
| Sealed nickel cadmium batteries with 15 years life expectancy |
| Universal, field-selectable chevrons |
| Ceiling, wall and end mounting |
| 8 in red letter exit sign |