or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Atlite Emer/Exit RCS283LED 2-Face Dual Voltage Heavy Duty Exit Sign and Emergency Light Combo, LED Lamp, 120/277 VAC, White Housing, EXIT
Custom_Product_Images_Illustration
Atlite Emer/Exit RCS283LED 2-Face Dual Voltage Heavy Duty Exit Sign and Emergency Light Combo, LED Lamp, 120/277 VAC, White Housing, EXIT
SKU1478066
MFGR #RCS283LED
Your Cost: $112.63/ea
Atlite Emer/Exit Sign and Emergency Light Combo, 2-Face Dual Voltage Heavy Duty, Series: RCS, 120/277 VAC, LED Lamp, 3 Heads, Legend: EXIT, 8 in Legend, Steel Housing Material, White Housing Finish
Atlite Emer/Exit Sign and Emergency Light Combo, 2-Face Dual Voltage Heavy Duty, Series: RCS, 120/277 VAC, LED Lamp, 3 Heads, Legend: EXIT, 8 in Legend, Steel Housing Material, White Housing Finish
Application Lighting ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RCS283LED Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 3.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.59 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405606000 Height 3.00 in Height [Metric] 7.6200 cm Length 12.25 in Length [Metric] 31.1150 cm Standard NFPA 101 Compliant;NYC Code Compliant Sub Brand AUX Series Edge-Lit Exit Sign Type Exit and Emergency UNSPSC 39111707 UPC 11 08008357429 UPC 12 080083574292 Width 8.62 in Width [Metric] 21.9075 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lighting Universal Mounting: all options included in standard package Energy efficient, long life LED's illuminated by field replaceable LED strip Single or double face with maximum of three heads for ultimate flexibility
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RCS283LED |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 3.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405606000 |
| Height | 3.00 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Length | 12.25 in |
| Length [Metric] | 31.1150 cm |
| Standard | NFPA 101 Compliant;NYC Code Compliant |
| Sub Brand | AUX Series Edge-Lit Exit Sign |
| Type | Exit and Emergency |
| UNSPSC | 39111707 |
| UPC 11 | 08008357429 |
| UPC 12 | 080083574292 |
| Width | 8.62 in |
| Width [Metric] | 21.9075 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lighting |
| Universal Mounting: all options included in standard package |
| Energy efficient, long life LED's illuminated by field replaceable LED strip |
| Single or double face with maximum of three heads for ultimate flexibility |