or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Atlite Emer/Exit ATLEMINI-2H Emergency Light With 90 min of Run Time, 0.78 W LED Lamp, 120/277 V, 2 Heads, Sheet Metal
Atlite Emer/Exit ATLEMINI-2H Emergency Light With 90 min of Run Time, 0.78 W LED Lamp, 120/277 V, 2 Heads, Sheet Metal
SKU1478084
MFGR #ATLEMINI-2H
$/ea
Atlite Emer/Exit Emergency Light, Series: ATLE, 120/277 V, 0.33/0.47 W Fixture, 0.06/0.07 A, 60 Hz Frequency, LED Lamp, 0.78 W Lamp, 2 Heads, 65 Lumens, Ni-Cd Battery Power Source, Wall Mounting, 5-1/8 in L x 3-1/8 in W x 7-1/2 in H Dimensions, Sheet Metal, White
Atlite Emer/Exit Emergency Light, Series: ATLE, 120/277 V, 0.33/0.47 W Fixture, 0.06/0.07 A, 60 Hz Frequency, LED Lamp, 0.78 W Lamp, 2 Heads, 65 Lumens, Ni-Cd Battery Power Source, Wall Mounting, 5-1/8 in L x 3-1/8 in W x 7-1/2 in H Dimensions, Sheet Metal, White
Amperage Rating .07 at 277V Application For wall or ceiling mount and damp location applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number ATLEMINI-2H Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency Light Gross Weight Per Pack 1.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.82 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106020 Height 8.38 in Height [Metric] 21.2725 cm Length 5.50 in Length [Metric] 13.9700 cm Lumens N/A Mounting Wall Mount Number Of Lamps 2 Size 5.5 IN Length 3.625 IN Width 8.375 IN Height Standard NFPA 101 Compliant;NEC/OSHA;NEC and CEC Compliant Sub Brand ATLEMINI Type Exit and Emergency UNSPSC 39111709 UPC 11 08008383607 UPC 12 080083836079 Wattage 0.78 W Width 3.62 in Width [Metric] 9.2075 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 to 277 V For wall or ceiling mount and damp location applications NYC code compliant emergency light with 90 minutes of run time
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | .07 at 277V |
| Application | For wall or ceiling mount and damp location applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ATLEMINI-2H |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Gross Weight Per Pack | 1.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.82 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106020 |
| Height | 8.38 in |
| Height [Metric] | 21.2725 cm |
| Length | 5.50 in |
| Length [Metric] | 13.9700 cm |
| Lumens | N/A |
| Mounting | Wall Mount |
| Number Of Lamps | 2 |
| Size | 5.5 IN Length 3.625 IN Width 8.375 IN Height |
| Standard | NFPA 101 Compliant;NEC/OSHA;NEC and CEC Compliant |
| Sub Brand | ATLEMINI |
| Type | Exit and Emergency |
| UNSPSC | 39111709 |
| UPC 11 | 08008383607 |
| UPC 12 | 080083836079 |
| Wattage | 0.78 W |
| Width | 3.62 in |
| Width [Metric] | 9.2075 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |
| For wall or ceiling mount and damp location applications |
| NYC code compliant emergency light with 90 minutes of run time |