or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Atlite Emer/Exit 12REL50-3 REL Heavy Duty Rival Emergency Light, 50 W Incandescent Lamp, 12 V, 12 Heads, 20 ga Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Atlite Emer/Exit 12REL50-3 REL Heavy Duty Rival Emergency Light, 50 W Incandescent Lamp, 12 V, 12 Heads, 20 ga Steel
SKUPDW~12319756
MFGR #12REL50-3
Call For Price
Atlite Emer/Exit Emergency Light, Heavy Duty Rival, Series: REL, 12 V, 60 Hz Frequency, Incandescent Lamp, 50 W Lamp, 12 Heads, Wall Mounting, 1 in L x 1 in W x 1 in H, 20 ga Steel
Atlite Emer/Exit Emergency Light, Heavy Duty Rival, Series: REL, 12 V, 60 Hz Frequency, Incandescent Lamp, 50 W Lamp, 12 Heads, Wall Mounting, 1 in L x 1 in W x 1 in H, 20 ga Steel
Amperage Rating N/A Application Lighting ARRA Compliant C Battery Lead Calcium Buy American Compliant C Catalog Number 12REL50-3 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency Light Gross Weight Per Pack 16.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 7.35 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405606000 Height 5.00 in Height [Metric] 12.7000 cm Length 18.00 in Length [Metric] 45.7200 cm Lumens N/A Mounting Wall Mount Number Of Lamps 3 Size 1.0 IN Length 1.0 IN Width 1.0 IN Height Sub Brand REL - Steel Emergency Light Type Exit and Emergency UNSPSC 39111709 UPC 11 08008363461 UPC 12 080083634613 Wattage 36 W Width 11.00 in Width [Metric] 27.9400 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type Incandescent Material Steel Voltage Rating 12 V Lighting Heavy-duty, 20-gauge steel housing Powerful incandescent lamping Dependable sealed lead calcium batteries
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | N/A |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Battery | Lead Calcium |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 12REL50-3 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Gross Weight Per Pack | 16.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.35 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405606000 |
| Height | 5.00 in |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Length | 18.00 in |
| Length [Metric] | 45.7200 cm |
| Lumens | N/A |
| Mounting | Wall Mount |
| Number Of Lamps | 3 |
| Size | 1.0 IN Length 1.0 IN Width 1.0 IN Height |
| Sub Brand | REL - Steel Emergency Light |
| Type | Exit and Emergency |
| UNSPSC | 39111709 |
| UPC 11 | 08008363461 |
| UPC 12 | 080083634613 |
| Wattage | 36 W |
| Width | 11.00 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | Incandescent |
| Material | Steel |
| Voltage Rating | 12 V |
| Lighting |
| Heavy-duty, 20-gauge steel housing |
| Powerful incandescent lamping |
| Dependable sealed lead calcium batteries |