or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Atlite Emer/Exit 10REL36-LED42 Triton TR Architectural Contemporary Low Profile Emergency Lighting, 9 W LED Lamp, 120/277 VAC, 2 Heads, St
Atlite Emer/Exit 10REL36-LED42 Triton TR Architectural Contemporary Low Profile Emergency Lighting, 9 W LED Lamp, 120/277 VAC, 2 Heads, St
SKU1441523
MFGR #10REL36-LED42
$/ea
Atlite Emer/Exit Emergency Lighting, Architectural Contemporary Low Profile, Series: Triton TR, 120/277 VAC, LED Lamp, 9 W Lamp, 2 Heads, 100000 hr Average Life, White Light, 5000 K Color Temperature, 70 CRI, Polycarbonate Lens, Battery Power Source, Surface Mounting, 12-1/2 in H x 9-5/8 in W x 2 in D Dimensions, Steel, White
Atlite Emer/Exit Emergency Lighting, Architectural Contemporary Low Profile, Series: Triton TR, 120/277 VAC, LED Lamp, 9 W Lamp, 2 Heads, 100000 hr Average Life, White Light, 5000 K Color Temperature, 70 CRI, Polycarbonate Lens, Battery Power Source, Surface Mounting, 12-1/2 in H x 9-5/8 in W x 2 in D Dimensions, Steel, White
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 10REL36-LED42 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 4.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.86 Gross Weight UOM Metric kg Height 10.50 in Height [Metric] 26.6700 cm Length 2.75 in Length [Metric] 6.9850 cm UNSPSC 39111709 UPC 11 08008357435 UPC 12 080083574353 Width 13.25 in Width [Metric] 33.6550 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions The Rival LED specification series meets the standards of architectural requirements while providing many options and accessories to customize any installation Dual voltage input Solid state charger and transfer circuitry Momentary test switch, circuit is battery short circuit protected Brown-out protection, low voltage disconnect LED heads with lumen output equal to 9 W incandescent Long life, sealed, maintenance-free, nickel cadmium battery Standard finish, durable white powder coat Steel units fabricated of 20 ga steel Quick connect mounting back plate Quick connect mounting back plate Low voltage
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 10REL36-LED42 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 4.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.86 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 10.50 in |
| Height [Metric] | 26.6700 cm |
| Length | 2.75 in |
| Length [Metric] | 6.9850 cm |
| UNSPSC | 39111709 |
| UPC 11 | 08008357435 |
| UPC 12 | 080083574353 |
| Width | 13.25 in |
| Width [Metric] | 33.6550 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| The Rival LED specification series meets the standards of architectural requirements while providing many options and accessories to customize any installation |
| Dual voltage input |
| Solid state charger and transfer circuitry |
| Momentary test switch, circuit is battery short circuit protected |
| Brown-out protection, low voltage disconnect |
| LED heads with lumen output equal to 9 W incandescent |
| Long life, sealed, maintenance-free, nickel cadmium battery |
| Standard finish, durable white powder coat |
| Steel units fabricated of 20 ga steel |
| Quick connect mounting back plate |
| Quick connect mounting back plate |
| Low voltage |