Advance IMH70GLFM HID Low Wattage Electronic Ballast, Metal Halide Lamp, 70 W, 120/277 VAC, Pulse
Custom_Product_Images_Illustration
Advance
SKU399469
MFGR #IMH70GLFM
Alternate Catalog Number
IMH70GLFM
Amperage Rating
0.66-0.28 A
ANSI Code
C98/M98 &C139 & M143
Catalog Number
IMH70GLFM
Circuit Type
LOW FREQUENCY
Enclosure
G
EU RoHS Indicator
Frequency
50/60 Hz
Frequency Rating
50to60 Hz
Gross Weight Per Pack
1.0100 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.46
Height
1.20 in
Height [Metric]
3.0480 cm
Length
3.80 in
Length [Metric]
9.6520 cm
Number Of Lamps
1
Output Type
FIXED
Standard
CSA certificate;UL certificate;NOM certificate;RoHS Compliant
Wattage
70 W
Width
3.00 in
Lamp Type
Metal Halide
Start Type
PULSE START
Voltage Rating
277 V