Advance IMH70ELFM HID Low Wattage Electronic Ballast, Metal Halide Lamp, 70 W, 120/277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Advance
SKU601440
MFGR #IMH70ELFM
Alternate Catalog Number
IMH70ELFM
Amperage Rating
0.68-.029 A
ANSI Code
M139/143
C
Ballast Type
Electronic HID
Catalog Number
IMH70ELFM
Enclosure
E
EU RoHS Indicator
Frequency Rating
50to60 Hz
Gross Weight Per Pack
1.0200 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.46
Height
1.20 in
Height [Metric]
3.0480 cm
Length
5.50 in
Length [Metric]
13.9700 cm
Standard
CSA certificate;UL certificate;RoHS Compliant
Wattage
70 W
Width
1.70 in
Lamp Type
MH
Voltage Rating
277 V