Advance IMH50GLFM HID Low Wattage Electronic Ballast, Metal Halide Lamp, 50 W, 120/277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
SKU856986
MFGR #IMH50GLFM
The minimum package quantity is 20
Alternate Catalog Number
IMH50GLFM
Amperage Rating
0.47 A
C
Ballast Grade
ANSI C193/M110
Catalog Number
IMH50GLFM
Currency
Dimensions
3.9 in L x 3 in W x 1.2 in H
Enclosure
G
Enclosure Type
NEMA 4B
EU RoHS Indicator
Frequency Rating
50to60 Hz
Gross Weight Per Pack
0.8300 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.38
Height
1.20 in
Height [Metric]
3.0480 cm
Length
3.80 in
Length [Metric]
9.6520 cm
Material
Metal
Minimum Starting Temperature
-20 °F
Mounting Type
Surface
Standard
CSA certificate;RoHS Compliant
E-VISION
Temperature Range
90 °C
Total Harmonic Distortion
15%
Type
Electronic HID Fixed Output
Wattage
56 W
Width
3.00 in
METAL HALIDE
Lamp Wattage
50 W
Start Type
Pulse
Voltage Rating
120 to 277 VAC