Advance IMH39GLFM HID Low Wattage Electronic Ballast, Metal Halide Lamp, 39 W, 120/277 VAC, Pulse
Custom_Product_Images_Illustration
SKU547344
MFGR #IMH39GLFM
Alternate Catalog Number
IMH39GLFM
Amperage Rating
0.37-0.17 A
ANSI Code
C130/M130
Application
Indoor
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
IMH39GLFM
Circuit Type
LOW FREQUENCY
Country of Origin
MX
Currency
Dimmable
NON DIMMABLE
Enclosure
G
EU RoHS Indicator
Frequency
50/60 Hz
Frequency Rating
50to60 Hz
Gross Weight Per Pack
0.8700 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.40
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
1.20 in
Height [Metric]
3.0480 cm
Length
3.80 in
Length [Metric]
9.6520 cm
Number Of Lamps
1
Output Type
FIXED
Power Factor
1.00
Standard
CSA certificate;UL certificate;NOM certificate;RoHS Compliant
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified
Sub Brand
E-VISION
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
39 W
Width
3.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Advance
Manufacturer
Signify
Ballast Factor
1 PCT
Lamp Type
METAL HALIDE
Start Type
PULSE START
Voltage Rating
277 V