Advance IMH150HLFM HID Low Wattage Electronic Ballast, Metal Halide Lamp, 150 W, 120/277 VAC, Pulse
Custom_Product_Images_Illustration
Advance
SKU477798
MFGR #IMH150HLFM
Alternate Catalog Number
IMH150HLFM
Amperage Rating
1.4-0.6 A
ANSI Code
M102 OR M142
Catalog Number
IMH150HLFM
Circuit Type
LOW FREQUENCY
Enclosure
H
EU RoHS Indicator
Frequency
50/60 Hz
Frequency Rating
50to60 Hz
Gross Weight Per Pack
2.0200 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.92
Height
1.50 in
Height [Metric]
3.8100 cm
Length
6.30 in
Length [Metric]
16.0020 cm
Number Of Lamps
1
Output Type
FIXED
Wattage
150 W
Width
3.60 in
Start Type
PULSE START
Voltage Rating
277 V