Advance IMH150HBLSM HID Low Wattage Electronic Ballast, Metal Halide Lamp, 150 W, 120/277 VAC, Pulse
Custom_Product_Images_Illustration
Advance
SKU420916
MFGR #IMH150HBLSM
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | IMH150HBLSM |
| Amperage Rating | 1.4-0.6 A |
| ANSI Code | M102 OR M142 |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | IMH150HBLSM |
| Circuit Type | LOW FREQUENCY |
| Country of Origin | MX |
| Dimmable | NON DIMMABLE |
| Enclosure | H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Frequency Rating | 50to60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 1.9600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.89 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8001 cm |
| Length | 6.34 in |
| Length [Metric] | 16.1000 cm |
| Number Of Lamps | 1 |
| Output Type | FIXED |
| UNSPSC | 39101907 |
| UPC 11 | 78108705561 |
| UPC 12 | 781087055618 |
| Wattage | 150 W |
| Width | 3.62 in |
| Width [Metric] | 9.1999 cm |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Start Type | PULSE START |
| Voltage Rating | 277 V |