Advance IMH100DLFM HID Low Wattage Electronic Ballast, Metal Halide Lamp, 100 W, 120/277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Advance
SKU310859
MFGR #IMH100DLFM
Alternate Catalog Number
IMH100DLFM
Amperage Rating
0.92 A
ARRA Compliant
C
Ballast Grade
ANSI C90/C191/M90/M140
Catalog Number
IMH100DLFM
Currency
Dimensions
5 in L x 3 in W x 1-1/2 in H
Enclosure
D
Enclosure Type
NEMA 4B
EU RoHS Indicator
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Weight Per Pack
1.5400 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.71
Height
1.50 in
Height [Metric]
3.8100 cm
Length
5.00 in
Length [Metric]
12.7000 cm
Material
Metal
Minimum Starting Temperature
-20 °F
Mounting Type
Surface
e-Vision
Temperature Range
85 °C
Total Harmonic Distortion
15%
Type
Electronic HID Fixed Output
Wattage
110 W
Width
3.00 in
Metal Halide
Lamp Wattage
100 W
Start Type
Pulse
Voltage Rating
120 to 277 VAC