ASCO 8210G001120/60,110/50 ASCO 8210G001-120/60,110/50 SOLENOI
SKU18434
MFGR #8210G001AC120/60,110/50D
2/2 Series 8210 Pilot Operated General Service Solenoid Valve, Voltage Rating: 120 VAC At 60 HZ, 110 VAC At 50 HZ, Wattage: 6.1 WTT At 60 HZ, 8.1 WTT At 50 HZ, Media: Air, Water, Light Oil, Port Size: 5/8 IN, Number Of Ports/Ways: 2-Way, Pressure Rating: 5 - 200 PSI (Air), 5 - 150 PSI (Water), 5 - 135 PSI (Light Oil), Flow Rating: 3 CV, Insulation Class: F, Electrical Connections: 1/2 IN Conduit Hub With 18 IN Leads, Enclosure: Type 1, Body Material: Brass, Seats: NBR, Temperature Rating: 32 - 125 DEG F (Ambient), 32 - 180 DEG F (Fluid), Dimensions: 2.28 IN Width X 3.38 IN Height, Operation: Normally Closed, Pipe Size: 3/8 IN NPT, UL Listed, CSA Certified, For Car Wash, Laundry Equipment, Air Compressors, Industrial Water Control, Pumps
Application
For Car Wash, Laundry Equipment, Air Compressors, Industrial Water Control, Pumps
Catalog Number
8210G001AC120/60,110/50D
Country of Origin
MEX
Gross Weight Per Pack
1 lb
Media
Air, Water, Light Oil
Sub Brand
Type
Type
2/2 Series 8210 Pilot Operated General Service Solenoid Valve
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
120 VAC at 60 Hz, 110 VAC at 50 Hz
Wattage
6.1 W At 60 Hz, 8.1 W At 50 Hz