or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
3M™ Scotch® 051128-57881 400 Detectable Buried Barricade Tape, 6 in W x 1000 ft Roll L, 5 mil THK, Orange
Custom_Product_Images_Illustration
3M™ Scotch® 051128-57881 400 Detectable Buried Barricade Tape, 6 in W x 1000 ft Roll L, 5 mil THK, Orange
SKU940465
MFGR #7000133203
$/ea
Scotch® Buried Barricade Tape 411 with a clear, film laminate features a solid, aluminum foil backing that helps to make underground assets easier while using a non-ferrous locator. This color-coded tape helps to prevent catastrophic accidents caused due to improper digging while locating electrical lines and communication cables.
Scotch® Buried Barricade Tape 411 with a clear, film laminate features a solid, aluminum foil backing that helps to make underground assets easier while using a non-ferrous locator. This color-coded tape helps to prevent catastrophic accidents caused due to improper digging while locating electrical lines and communication cables.
Buried Caution Buried Telephone Line Below Withstands a temperature range of 0 to 120 deg F Bold, black characters on a bright background with an aluminum backing helps make underground assets easier to find when using a nonferrous locator For accurately locating and helping prevent damage to valuable underground utility installations Properly installed, these tapes may help avoid catastrophic accidents caused by inaccurate digging Caution buried telephone line below text on tape
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 411-O-6X1000FT |
| Application | Buried |
| ARRA Compliant | X |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | 7000133203 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Expiry|Spoilage Date Applicable Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 46.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 20.87 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7607205000 |
| Height | 5.70 in |
| Height [Metric] | 14.4780 cm |
| Length [Metric] | 46.3550 cm |
| Material | Aluminum Foil |
| Replaced Catalog Number | 411 |
| Returnable | Y |
| Series | 400 |
| Standards | RoHS 2002/95/ECAPWA Approved |
| Sub Brand | Scotch™ |
| Type | Detectable Buried |
| UNSPSC | 32000000 |
| UPC 11 | 05112857881 |
| UPC 12 | 051128578810 |
| Width [Metric] | 45.7200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | 3M™ |
| Manufacturer | 3M™ |
| Color | Orange |
| Length | 18.25 in |
| Thickness | 5 mil |
| Width | 18.00 in |
| Buried |
| Caution Buried Telephone Line Below |
| Withstands a temperature range of 0 to 120 deg F |
| Bold, black characters on a bright background with an aluminum backing helps make underground assets easier to find when using a nonferrous locator |
| For accurately locating and helping prevent damage to valuable underground utility installations |
| Properly installed, these tapes may help avoid catastrophic accidents caused by inaccurate digging |
| Caution buried telephone line below text on tape |