or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Bridgeport
1/2 RGD PIPE STRAP STEEL
Custom_Product_Images_Illustration
Bridgeport
1/2 RGD PIPE STRAP STEEL
SKU19062
MFGR #901-S
$/ea
Bridgeport® Pipe Strap, 1/2 in, 5/16 in Stud, For Use With: Rigid/IMC Conduit, Hole Mount, Steel, Zinc Plated, 1-9/16 in L x 7/8 in W
Bridgeport® Pipe Strap, 1/2 in, 5/16 in Stud, For Use With: Rigid/IMC Conduit, Hole Mount, Steel, Zinc Plated, 1-9/16 in L x 7/8 in W
Application To support rigid conduit and IMC to mounting surface. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 901-S Country of Origin USA Currency USD Dimensions 1-9/16 in L x 7/8 in W EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Material Composition Declaration https://ideadigitalasset.com/DAMRoot/Original/11932/10992_RoHS3_Compliance_Letter-Zinc_Malleable_Iron_Steel&Plastics-REV_R_5-11-21 (1).pdf Mounting Type Surface Returnable Y Standard CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA LR39354UL Listed Stud Size 5/16 in Type 1-Hole UNSPSC 31162306 UPC 11 78174702901 UPC 12 781747029010 Stock Status NONSTOCK Brand Bridgeport Manufacturer Bridgeport Fittings, LLC. Finish Electro-Plated Zinc Material Steel Size 1/2 in Suitable For Use With IMC/Rigid Conduit To support rigid conduit and IMC to mounting surface.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | To support rigid conduit and IMC to mounting surface. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 901-S |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1-9/16 in L x 7/8 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Material Composition Declaration | https://ideadigitalasset.com/DAMRoot/Original/11932/10992_RoHS3_Compliance_Letter-Zinc_Malleable_Iron_Steel&Plastics-REV_R_5-11-21 (1).pdf |
| Mounting Type | Surface |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA LR39354UL Listed |
| Stud Size | 5/16 in |
| Type | 1-Hole |
| UNSPSC | 31162306 |
| UPC 11 | 78174702901 |
| UPC 12 | 781747029010 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Bridgeport |
| Manufacturer | Bridgeport Fittings, LLC. |
| Finish | Electro-Plated Zinc |
| Material | Steel |
| Size | 1/2 in |
| Suitable For Use With | IMC/Rigid Conduit |
| To support rigid conduit and IMC to mounting surface. |