Pass & Seymour® PS20AC2-IL Extra Heavy Duty Keylock Switch, 120/277 VAC, 20 A, 2 hp, DPST
Custom_Product_Images_Illustration
Pass & Seymour®
SKU759932
MFGR #PS20AC2-IL
Actuator
Toggle
Application
Industrial
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
PS20AC2-IL
Closed Contact Resistance
Toggle
Color
Ivory
Contact Rating
20Amp, 120/277Vac
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
3.281 in H x 1.32 in W x 1.073 in D
Environmental Conditions
-40 to 115 deg C Temperature
EU RoHS Indicator
Gross Weight Per Pack
0.2200 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.10
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
4.31 in
Height [Metric]
10.9525 cm
Insulation
None
Length
2.19 in
Length [Metric]
5.5550 cm
Number Of Poles
2
Returnable
Y
Size
3.3"
Standard
UL 20
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL 20
Sub Brand
Pass & Seymour
Switch Type
Type
SWITCH
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
2 W
Width
1.81 in
Width [Metric]
Amperage Rating
20 A
Contact Configuration
DPST
Power Rating
2 W