Pass & Seymour® PS20AC1-WL Extra Heavy Duty Keylock Switch, 120/277 VAC, 20 A, 2 hp, SPST
Custom_Product_Images_Illustration
Pass & Seymour®
SKU256005
MFGR #PS20AC1-WL
Actuator Toggle Catalog Number PS20AC1-WL Color White Connection Threaded Contact Rating 20 A at 120/277 VAC Country of Origin MX Dimensions 3.281 in H x 1.32 in W x 1.073 in D Environmental Conditions -40 to 115 deg C Temperature Gross Weight Per Pack 0.1900 lb Material Nylon Mounting Wall Number Of Poles 1 Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, CSA Certified, UL 20 Type Heavy Duty UNSPSC 39122211 UPC 11 78500719645 UPC 12 78500719645 Stock Status NONSTOCK Brand Pass & Seymour® Manufacturer Legrand Amperage Rating 20 A Contact Configuration SPST Power Rating 2 hp Voltage Rating 120/277 VAC Heavy duty switch, back & side wire, shallow design for ease of installation with Key lock External screw pressure plate back and side wired Accepts 14 to 10 AWG copper or copper clad conductor size Heavy gauge 1-piece copper alloy contact arm virtually eliminates contact bounce Cam controls fast make and positive break to minimize arcing Heavy duty bumper pads for quiet operation High strength thermoplastic polycarbonate toggle Back body made of glass reinforced nylon Locking support provides resistance to face and back body separation Oversized silver alloy contacts for long life and better heat dissipation Grounding terminal is standard Shallow design for ease of installation Strap nickel plated steel with integral ground Auto-ground clip assures positive ground 1 hp at 120 VAC, 2 hp at 240 VAC power rating Glass reinforced nylon body Toggle key actuator
- Substitute Products
| Actuator | Toggle |
| Catalog Number | PS20AC1-WL |
| Color | White |
| Connection | Threaded |
| Contact Rating | 20 A at 120/277 VAC |
| Country of Origin | MX |
| Dimensions | 3.281 in H x 1.32 in W x 1.073 in D |
| Environmental Conditions | -40 to 115 deg C Temperature |
| Gross Weight Per Pack | 0.1900 lb |
| Material | Nylon |
| Mounting | Wall |
| Number Of Poles | 1 |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, CSA Certified, UL 20 |
| Type | Heavy Duty |
| Manufacturer | Legrand |
| Amperage Rating | 20 A |
| Contact Configuration | SPST |
| Power Rating | 2 hp |
| Voltage Rating | 120/277 VAC |
| Heavy duty switch, back & side wire, shallow design for ease of installation with Key lock |
| External screw pressure plate back and side wired |
| Accepts 14 to 10 AWG copper or copper clad conductor size |
| 1 hp at 120 VAC, 2 hp at 240 VAC power rating |