Pass & Seymour® PS20AC1-L Extra Heavy Duty Keylock Switch, 120/277 VAC, 20 A, 2 hp, SPST
Custom_Product_Images_Illustration
Pass & Seymour®
SKU296489
MFGR #PS20AC1-L
Actuator
Toggle
Catalog Number
PS20AC1-L
Color
Brown
Connection
Threaded
Contact Rating
20 A at 120/277 VAC
Country of Origin
MX
Dimensions
3.281 in H x 1.32 in W x 1.073 in D
Environmental Conditions
-40 to 115 deg C Temperature
Gross Weight Per Pack
0.1900 lb
Material
Nylon
Mounting
Wall
Number Of Poles
1
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL 498/20
Type
Extra Heavy Duty
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Pass & Seymour®
Manufacturer
Legrand
Amperage Rating
20 A