Hubbell Wiring Device-Kellems HBL1201LW Extra Heavy Duty Locking Toggle Switch, 120/277 VAC, 15 A, 1/2/2 hp
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
SKU762701
MFGR #HBL1201LW
Wiring Device-Kellems Toggle Switch, Extra Heavy Duty Locking, 120/277 VAC, 15 A, 1/2/2 hp, 1 Pole, Double Ended Key, Screw Terminal, 50000 Operating Cycles, Thermoset, White, Environmental Conditions: -40 to 75 deg C Temperature, 4.06 in H x 1.31 in W x 1.12 in D
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | Snap |
| Actuator | Double Ended Key |
| Application | Back and Side Wired |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL1201LW |
| Color | White |
| Connection | Terminal Screws |
| Contact Rating | Full Rated |
| Country of Origin | CN |
| Dimensions | 4.06 in H x 1.31 in W x 1.12 in D |
| Enclosure | None |
| Environmental Conditions | -40 to 75 deg C Temperature |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509040 |
| Height | 1.60 in |
| Height [Metric] | 4.0640 cm |
| Indicator | Dot Indicates On |
| Length | 4.20 in |
| Length [Metric] | 10.6680 cm |
| Load | Inductive or Resistive |
| Lock Type | Non-Cylindrical |
| Material | Composite |
| Mounting | Mounting Screws |
| Number Of Poles | 1 |
| Returnable | Y |
| Series | HBL |
| Size | 4.06 in x 1.31 in x 1.13 in |
| Standard | UL LISTED |
| Sub Brand | AC Toggle Switches |
| Temperature Rating | Max Continuous- 75 Degrees C, Minimum- -40 Without Impact |
| Type | Locking |
| UNSPSC | 39122224 |
| UPC 11 | 78358518846 |
| UPC 12 | 783585188461 |
| Wattage | 4,155 W |
| Width | 1.90 in |
| Width [Metric] | 4.8260 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 15 A |
| Contact Configuration | 2-Position |
| Power Rating | 2 hp, 4155 W |
| Voltage Rating | 120 to 277 VAC |
| Back and Side Wired |
| Standard Product |
| Large brass binding head screws with deep slots |
| Lock circuits on or off |
| Strip gauge for accurate wiring |
| Indoor dry unless protected by additional means |
| 14 to 10 AWG solid and stranded copper wire only |
| 1/2 hp at 120 VAC, 1-1/2 hp at 208 VAC, 2 hp at 240/277 VAC |