or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Woodhead®
Molex® Brad® 15W33 5-20R WATERTITE CONNECTO
Custom_Product_Images_Illustration
Woodhead®
Molex® Brad® 15W33 5-20R WATERTITE CONNECTO
SKU38103
MFGR #15W33
Your Cost: $57.41/ea
Watertite® Connector, 2 Pole/3 Wire, NEMA 5-20, 125V, Cord Grip Body Size F2
Watertite® Connector, 2 Pole/3 Wire, NEMA 5-20, 125V, Cord Grip Body Size F2
Alternate Catalog Number 1301460052 ARRA Compliant U Brand Woodhead® Buy American Compliant N Catalog Number 15W33 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.5050 lb Gross Weight per Pack Metric 0.64 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.75 in Height [Metric] 12.0650 cm Locking Blade No Manufacturer Molex NEMA Configuration NEMA 5-20 Number Of Poles 2 Receptacle Type Single Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Watertite½ Type Connector UNSPSC 39121402 UPC 11 78678871122 UPC 12 78678871122 Voltage Rating 125 V Width 4.75 in Width [Metric] 12.0650 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 1301460052 |
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Woodhead® |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 15W33 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.5050 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.64 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.75 in |
| Height [Metric] | 12.0650 cm |
| Locking Blade | No |
| Manufacturer | Molex |
| NEMA Configuration | NEMA 5-20 |
| Number Of Poles | 2 |
| Receptacle Type | Single |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Watertite½ |
| Type | Connector |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC 11 | 78678871122 |
| UPC 12 | 78678871122 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Width | 4.75 in |
| Width [Metric] | 12.0650 cm |