or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems Valise® HBL5969VY Female Grounding Insulated Straight Blade Connector, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems Valise® HBL5969VY Female Grounding Insulated Straight Blade Connector, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
SKU26143
MFGR #HBL5969VY
Your Cost: $30.06/ea
Wiring Device-Kellems Valise® Straight Blade Connector, Female Grounding Insulated, 125 VAC, 15 A, 0.5 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15R, Commercial/Industrial Grade, IP20 Enclosure, 0.22 to 0.66 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Threaded Terminal, Composite, Yellow, 2-5/8 in L x 1-1/4 in W x 1-1/8 in H
Wiring Device-Kellems Valise® Straight Blade Connector, Female Grounding Insulated, 125 VAC, 15 A, 0.5 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15R, Commercial/Industrial Grade, IP20 Enclosure, 0.22 to 0.66 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Threaded Terminal, Composite, Yellow, 2-5/8 in L x 1-1/4 in W x 1-1/8 in H
Amperage Rating 15 A Application Industrial/Commercial ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL5969VY Color Yellow Country of Origin CN Currency USD Enclosure IP20 EU RoHS Indicator Y Grade Commercial/Industrial Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 1.70 in Height [Metric] 4.3180 cm Horsepower 1/2 hp Insulation Insulated Body Length 2.90 in Length [Metric] 7.3660 cm Manufacturer Hubbell Material Nylon Mounting Cord Mounted NEMA Rating 5-15R Number Of Conductors 3-Wire Grounding Number Of Poles 2 Number of Wires 3 Returnable Y Standard CSA Certified to C22.2 No. 42 File 280C;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File E1706 Standards UL 498, File No. E1706 Listed, UL 94-HB Flammability RatingCSA C22.2 No. 42, 280 NEMA WD1/WD5 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Straight Blade Terminal Type Threaded Type Connector Body UNSPSC 39121421 UPC 11 78358501310 UPC 12 783585013107 Voltage Rating 125 VAC Width 1.70 in Width [Metric] 4.3180 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Industrial/Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL5969VY |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Grade | Commercial/Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 1.70 in |
| Height [Metric] | 4.3180 cm |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Insulation | Insulated Body |
| Length | 2.90 in |
| Length [Metric] | 7.3660 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Nylon |
| Mounting | Cord Mounted |
| NEMA Rating | 5-15R |
| Number Of Conductors | 3-Wire Grounding |
| Number Of Poles | 2 |
| Number of Wires | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA Certified to C22.2 No. 42 File 280C;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File E1706 |
| Standards | UL 498, File No. E1706 Listed, UL 94-HB Flammability RatingCSA C22.2 No. 42, 280 NEMA WD1/WD5 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Straight Blade |
| Terminal Type | Threaded |
| Type | Connector Body |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC 11 | 78358501310 |
| UPC 12 | 783585013107 |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Width | 1.70 in |
| Width [Metric] | 4.3180 cm |