or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems Elastogrip® HBL15W49 Female Standard Sized Watertight Straight Blade Connector, 250 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems Elastogrip® HBL15W49 Female Standard Sized Watertight Straight Blade Connector, 250 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
SKU954392
MFGR #HBL15W49
Your Cost: $53.86/ea
Wiring Device-Kellems Elastogrip® Straight Blade Connector, Female Standard Sized Watertight, 250 VAC, 15 A, 2 Pole, 3 Wires, 6-15R, Commercial/Industrial Grade, 3/8 to 5/8 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Elastomer, Yellow, 1.85 in Dia x 4.42 in L
Wiring Device-Kellems Elastogrip® Straight Blade Connector, Female Standard Sized Watertight, 250 VAC, 15 A, 2 Pole, 3 Wires, 6-15R, Commercial/Industrial Grade, 3/8 to 5/8 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Elastomer, Yellow, 1.85 in Dia x 4.42 in L
Amperage Rating 15 A Application Industrial/Commercial ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL15W49 Color Yellow Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Grade Commercial/Industrial Gross Weight Per Pack 0.3500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 2.16 in Height [Metric] 5.4864 cm Insulation Insulated Body Manufacturer Hubbell Material Elastomer/Composite Mounting Cord Mounted NEMA Rating 6-15R Number Of Conductors 3-Wire Grounding Number Of Poles 2 Number of Wires 3 Returnable N Standard UL498 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 498 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Straight Blade Devices Terminal Type Screw Type Connector Body UNSPSC 39121421 UPC 11 78358513130 UPC 12 783585131306 Voltage Rating 250 V Width 3.18 in Width [Metric] 8.0772 cm Industrial/Commercial Watertight Smooth body design minimizes collection points simplifying the wash down process Strain relief nut always seals on the body, minimizing debris collection Stainless steel hardware and corrosion resistant connection points
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Industrial/Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL15W49 |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Commercial/Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 0.3500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 2.16 in |
| Height [Metric] | 5.4864 cm |
| Insulation | Insulated Body |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Elastomer/Composite |
| Mounting | Cord Mounted |
| NEMA Rating | 6-15R |
| Number Of Conductors | 3-Wire Grounding |
| Number Of Poles | 2 |
| Number of Wires | 3 |
| Returnable | N |
| Standard | UL498 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 498 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Straight Blade Devices |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Connector Body |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC 11 | 78358513130 |
| UPC 12 | 783585131306 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Width | 3.18 in |
| Width [Metric] | 8.0772 cm |
| Industrial/Commercial |
| Watertight |
| Smooth body design minimizes collection points simplifying the wash down process |
| Strain relief nut always seals on the body, minimizing debris collection |
| Stainless steel hardware and corrosion resistant connection points |