or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems Elastogrip® HBL15W47 Female Grounding Insulated Watertight Straight Blade Connector, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems Elastogrip® HBL15W47 Female Grounding Insulated Watertight Straight Blade Connector, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
SKU26135
MFGR #HBL15W47
Your Cost: $52.71/ea
Wiring Device-Kellems Elastogrip® Straight Blade Connector, Female Grounding Insulated Watertight, 125 VAC, 15 A, 0.5 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15R, Commercial/Industrial Grade, IP20 Enclosure, 0.3 to 0.655 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Threaded Terminal, Composite, Yellow, 1.76 in Dia x 4.03 in L
Wiring Device-Kellems Elastogrip® Straight Blade Connector, Female Grounding Insulated Watertight, 125 VAC, 15 A, 0.5 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15R, Commercial/Industrial Grade, IP20 Enclosure, 0.3 to 0.655 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Threaded Terminal, Composite, Yellow, 1.76 in Dia x 4.03 in L
Amperage Rating 15 A Application Industrial/Commercial ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL15W47 Color Yellow Country of Origin US Currency USD Enclosure IP20 EU RoHS Indicator N Grade Commercial/Industrial Gross Weight Per Pack 0.1900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 2.40 in Height [Metric] 6.0960 cm Horsepower 1/2 hp Insulation Insulated Body Length 5.30 in Length [Metric] 13.4620 cm Manufacturer Hubbell Material Composite Mounting Cord Mounted NEMA Rating 5-15R Number Of Conductors 3-Wire Grounding Number Of Poles 2 Number of Wires 3 Returnable Y Standard CSA Certified to C22.2 No. 42 File 280C;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File E1706 Standards UL 498, File No. E1706 Listed, UL 94-HB Flammability RatingCSA C22.2 No. 42, 280 NEMA WD1/WD5 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Straight Blade Terminal Type Threaded Type Connector Body UNSPSC 39121421 UPC 11 78358501302 UPC 12 783585013022 Voltage Rating 125 VAC Width 2.50 in Width [Metric] 6.3500 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Industrial/Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL15W47 |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP20 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Grade | Commercial/Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 0.1900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 2.40 in |
| Height [Metric] | 6.0960 cm |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Insulation | Insulated Body |
| Length | 5.30 in |
| Length [Metric] | 13.4620 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Composite |
| Mounting | Cord Mounted |
| NEMA Rating | 5-15R |
| Number Of Conductors | 3-Wire Grounding |
| Number Of Poles | 2 |
| Number of Wires | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA Certified to C22.2 No. 42 File 280C;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File E1706 |
| Standards | UL 498, File No. E1706 Listed, UL 94-HB Flammability RatingCSA C22.2 No. 42, 280 NEMA WD1/WD5 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Straight Blade |
| Terminal Type | Threaded |
| Type | Connector Body |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC 11 | 78358501302 |
| UPC 12 | 783585013022 |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Width | 2.50 in |
| Width [Metric] | 6.3500 cm |