or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ericson® 1610-CMGL CONN-15A/125V STR BLADE GCML PERMA-GRIP
SKU665190
MFGR #1610-CMGL
Your Cost: $59.04/ea
Features: Grounding, Dead-Front, Back-Wired Design, Solid Brass Blade, Transparent Back-Plate, Watertight, Reverse Polarity, LED Technology, Perma-Grip Style, Standard: ETL, CETL, Number Of Conductors: 3, Number Of Poles: 2, Material: PBT, Color: Yellow/Blue, Voltage Rating: 12570, Amperage Rating: 1568, NEMA Rating: 5-15C, Temperature Rating: -20 to 100CE
Features: Grounding, Dead-Front, Back-Wired Design, Solid Brass Blade, Transparent Back-Plate, Watertight, Reverse Polarity, LED Technology, Perma-Grip Style, Standard: ETL, CETL, Number Of Conductors: 3, Number Of Poles: 2, Material: PBT, Color: Yellow/Blue, Voltage Rating: 12570, Amperage Rating: 1568, NEMA Rating: 5-15C, Temperature Rating: -20 to 100CE
Amperage Rating 15 A ARRA Compliant C Brand Ericson® Buy American Compliant C Catalog Number 1610-CMGL Color Blue/Yellow Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.12 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 2.00 in Height [Metric] 5.0800 cm Length 12.00 in Length [Metric] 30.4800 cm Manufacturer Ericson Manufacturing Material PBT NEMA Rating 5-15C Number Of Conductors 3 Number Of Poles 2 Phase 1 Standard ETL, CETL Stock Status NONSTOCK Sub Brand Perma-Grip Type Straight Blade UNSPSC 39121402 UPC 11 78286284846 UPC 12 78286284846 Voltage Rating 125 V Warranty Description 1 Year Width 9.00 in Width [Metric] 22.8600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Ericson® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 1610-CMGL |
| Color | Blue/Yellow |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 2.00 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Length | 12.00 in |
| Length [Metric] | 30.4800 cm |
| Manufacturer | Ericson Manufacturing |
| Material | PBT |
| NEMA Rating | 5-15C |
| Number Of Conductors | 3 |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 |
| Standard | ETL, CETL |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Perma-Grip |
| Type | Straight Blade |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC 11 | 78286284846 |
| UPC 12 | 78286284846 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Warranty Description | 1 Year |
| Width | 9.00 in |
| Width [Metric] | 22.8600 cm |