or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold® UL300BD Multi-Outlet Power Strip, 125 VAC, 15 A, 8 Outlets, 15 ft L Cord, Snap-On Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Wiremold® UL300BD Multi-Outlet Power Strip, 125 VAC, 15 A, 8 Outlets, 15 ft L Cord, Snap-On Mount
SKU574946
MFGR #UL300BD
Your Cost: $115.09/ea
List: Wiremold® Plug-In Outlet Center Units bring power safely and conveniently to wherever you need it. These units are ideal for use in a wide variety of settings,including relay racks and cabinets, laboratories, workshops, classrooms and offices. Plug-In Outlet Center Units include rack mount, Cabinet-MATE, compact, 90 degree, deluxe control, industrial, and international units. Most units are available in both 15 and 20 Amp configurations. Wiremold also offers extensive custom capabilities for Plug-In Outlet Center Units. Contact the factory for more information.
Wiremold® Plug-In Outlet Center Units bring power safely and conveniently to wherever you need it. These units are ideal for use in a wide variety of settings,including relay racks and cabinets, laboratories, workshops, classrooms and offices. Plug-In Outlet Center Units include rack mount, Cabinet-MATE, compact, 90 degree, deluxe control, industrial, and international units. Most units are available in both 15 and 20 Amp configurations. Wiremold also offers extensive custom capabilities for Plug-In Outlet Center Units. Contact the factory for more information.
Amperage Rating 15 A Application Commercial, Office, Residential ARRA Compliant C Brand Wiremold® Buy American Compliant C Catalog Number UL300BD Color Aluminum, Gray Country of Origin MX Currency USD Enclosure Aluminum EU RoHS Indicator N Frequency Rating 60 Hz Gross Volume Per Pack 406.99 Gross Volume per Pack Metric 6669.38 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.47 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536308000 Height 2.50 in Height [Metric] 6.3500 cm Manufacturer Legrand Material Aluminum Mounting Snap on/Slide off Number Of Receptacles 8 Phase 1 Receptacle Single Standard cULus Recognized: File E66421, Guide XBYS, XUHT, VZCA Standards cULus Recognized File No. E66421 Listed Guide XBYS, XUHT, VZCA Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Workstation Power Solutions Type Multi-Outlet Power UNSPSC 39121031 UPC 11 78677604301 UPC 12 78677604301 Voltage Rating 125 V Width 5.75 in Width [Metric] 14.6050 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Commercial, Office, Residential |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Wiremold® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | UL300BD |
| Color | Aluminum, Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | Aluminum |
| EU RoHS Indicator | N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 406.99 |
| Gross Volume per Pack Metric | 6669.38 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536308000 |
| Height | 2.50 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Manufacturer | Legrand |
| Material | Aluminum |
| Mounting | Snap on/Slide off |
| Number Of Receptacles | 8 |
| Phase | 1 |
| Receptacle | Single |
| Standard | cULus Recognized: File E66421, Guide XBYS, XUHT, VZCA |
| Standards | cULus Recognized File No. E66421 Listed Guide XBYS, XUHT, VZCA |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Workstation Power Solutions |
| Type | Multi-Outlet Power |
| UNSPSC | 39121031 |
| UPC 11 | 78677604301 |
| UPC 12 | 78677604301 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Width | 5.75 in |
| Width [Metric] | 14.6050 cm |