or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LC, 9.25IN GRAY W/4 5-15R RECEPTS
SKU529328
MFGR #UL104BD
Your Cost: $73.61/ea
List: Wiremold® Plug-In Outlet Center Units bring power safely and conveniently to wherever you need it. These units are ideal for use in a wide variety of settings,including relay racks and cabinets, laboratories, workshops, classrooms and offices. Plug-In Outlet Center Units include rack mount, Cabinet-MATE, compact, 90 degree, deluxe control, industrial, and international units. Most units are available in both 15 and 20 Amp configurations. Wiremold also offers extensive custom capabilities for Plug-In Outlet Center Units. Contact the factory for more information.
Wiremold® Plug-In Outlet Center Units bring power safely and conveniently to wherever you need it. These units are ideal for use in a wide variety of settings,including relay racks and cabinets, laboratories, workshops, classrooms and offices. Plug-In Outlet Center Units include rack mount, Cabinet-MATE, compact, 90 degree, deluxe control, industrial, and international units. Most units are available in both 15 and 20 Amp configurations. Wiremold also offers extensive custom capabilities for Plug-In Outlet Center Units. Contact the factory for more information.
Amperage Rating 15 A ARRA Compliant C Brand Wiremold® Buy American Compliant C Catalog Number UL104BD Color Gray Cord Length 15 ft Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator N Frequency Rating 60 Hz Gross Volume Per Pack 227.98 Gross Volume per Pack Metric 3735.95 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 2.56 in Housing Material Aluminum Manufacturer Legrand Mounting Snap-On Number of Outlets 4 Phase 1 Plug Type NEMA 5-15 Receptacle Type Single Standard CULUS, ROHS, NAFTA, cULus Recognized: File E66421 Guide XBYS XUHT VZCA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus File No. E66421 Guide XBYS/XUHT/VZCA Stock Status NONSTOCK Type PIOC UNSPSC 39121031 UPC 11 78677604309 UPC 12 78677604309 Voltage Rating 125 VAC Width 6.50 in Width [Metric] 16.5100 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Wiremold® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | UL104BD |
| Color | Gray |
| Cord Length | 15 ft |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 227.98 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3735.95 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 2.56 in |
| Housing Material | Aluminum |
| Manufacturer | Legrand |
| Mounting | Snap-On |
| Number of Outlets | 4 |
| Phase | 1 |
| Plug Type | NEMA 5-15 |
| Receptacle Type | Single |
| Standard | CULUS, ROHS, NAFTA, cULus Recognized: File E66421 Guide XBYS XUHT VZCA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus File No. E66421 Guide XBYS/XUHT/VZCA |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | PIOC |
| UNSPSC | 39121031 |
| UPC 11 | 78677604309 |
| UPC 12 | 78677604309 |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Width | 6.50 in |
| Width [Metric] | 16.5100 cm |