or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems SpikeShield® HBL6PS350A Non Metallic Surge Protected Power Outlet Strip, 125 VAC, 15 A, 6 Outlets, 6 ft L Cord, Portable Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems SpikeShield® HBL6PS350A Non Metallic Surge Protected Power Outlet Strip, 125 VAC, 15 A, 6 Outlets, 6 ft L Cord, Portable Mount
SKU574829
MFGR #HBL6PS350A
Your Cost: $53.10/ea
Plug-in style surge protectors are a low cost way to turn a standard outlet into a surge protected outlet. Units can be carried in a laptop case and utilized at airports, hotels and off-site meetings. These plug-in style devices can also be carried in a tool pouch for use on the plant floor or at construction job sites. SpikeShield® single outlet plug-in style surge protectors feature a surge LED indicator. The offering includes three models, single outlet, single outlet with phone line protection and single outlet with CATV protection. SpikeShield® three outlet plug-in style unit offers three 15 A 125 VAC outlets, green LED power indicator and red LED surge protection indicator.
Plug-in style surge protectors are a low cost way to turn a standard outlet into a surge protected outlet. Units can be carried in a laptop case and utilized at airports, hotels and off-site meetings. These plug-in style devices can also be carried in a tool pouch for use on the plant floor or at construction job sites. SpikeShield® single outlet plug-in style surge protectors feature a surge LED indicator. The offering includes three models, single outlet, single outlet with phone line protection and single outlet with CATV protection. SpikeShield® three outlet plug-in style unit offers three 15 A 125 VAC outlets, green LED power indicator and red LED surge protection indicator.
Amperage Rating 15 A Application 6 Outlet, Standard Devices ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL6PS350A Class Normal and Common Mode Color White Cord Length 6 ft Country of Origin CN Currency USD Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 1.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.51 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 2.40 in Height [Metric] 6.0960 cm Housing Material Plastic Length 13.80 in Length [Metric] 35.0520 cm Manufacturer Hubbell Material Non-Metallic Mounting Portable Number of Outlets 6 Outlet Straight Blade 5-15R Phase 1 Receptacle Type NEMA 5-15R Response Time 5 Returnable Y Standard UL 1449 3rd Edition, UL 498 Standards UL 498UL 1449 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand SpikeShield Type Non-Metallic Type Of Indicators LED Indicator UNSPSC 39121610 UPC 11 78358512051 UPC 12 783585120515 Voltage Rating 125 V Width 5.60 in Width [Metric] 14.2240 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | 6 Outlet, Standard Devices |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL6PS350A |
| Class | Normal and Common Mode |
| Color | White |
| Cord Length | 6 ft |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 1.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.51 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 2.40 in |
| Height [Metric] | 6.0960 cm |
| Housing Material | Plastic |
| Length | 13.80 in |
| Length [Metric] | 35.0520 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Non-Metallic |
| Mounting | Portable |
| Number of Outlets | 6 |
| Outlet | Straight Blade 5-15R |
| Phase | 1 |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Response Time | 5 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 1449 3rd Edition, UL 498 |
| Standards | UL 498UL 1449 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | SpikeShield |
| Type | Non-Metallic |
| Type Of Indicators | LED Indicator |
| UNSPSC | 39121610 |
| UPC 11 | 78358512051 |
| UPC 12 | 783585120515 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Width | 5.60 in |
| Width [Metric] | 14.2240 cm |