or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring HCI MCCPSS19 POWSTRIP, 19" PWR DST,
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring HCI MCCPSS19 POWSTRIP, 19" PWR DST,
SKU44763
MFGR #MCCPSS19
Your Cost: $466.72/ea
List: POWSTRIP, 19" PWR DST,10REAR OUTL
POWSTRIP, 19" PWR DST,10REAR OUTL
Amperage Rating 15 A Application 15A-120V ARRA Compliant C Brand Hubbell Premise Wiring Buy American Compliant C Catalog Number MCCPSS19 Color Black Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 5.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 2.80 in Height [Metric] 7.1120 cm Housing Material Steel Length 21.80 in Length [Metric] 55.3720 cm Manufacturer Hubbell Material Steel, Cold Rolled Mounting Flush/Rack Number of Outlets 10 Receptacle Type NEMA 5-15R Returnable Y Standard UL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantTIA CompliantUL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand Power Distribution Type Rack Mount UNSPSC 39131709 Voltage Rating 120 V Width 10.80 in Width [Metric] 27.4320 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | 15A-120V |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | MCCPSS19 |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 5.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 2.80 in |
| Height [Metric] | 7.1120 cm |
| Housing Material | Steel |
| Length | 21.80 in |
| Length [Metric] | 55.3720 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Steel, Cold Rolled |
| Mounting | Flush/Rack |
| Number of Outlets | 10 |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Returnable | Y |
| Standard | UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantTIA CompliantUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Power Distribution |
| Type | Rack Mount |
| UNSPSC | 39131709 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Width | 10.80 in |
| Width [Metric] | 27.4320 cm |