Hubbell Premise Wiring HCI MCCPSS19 POWSTRIP, 19" PWR DST,
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring
SKU44763
MFGR #MCCPSS19
POWSTRIP, 19" PWR DST,10REAR OUTL
Application
15A-120V
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
MCCPSS19
Color
Black
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
21.8 in H x 10.8 in W x 2.8 in D
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
5.5000 lb
Gross Weight per Pack Metric
2.50
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
2.80 in
Height [Metric]
7.1120 cm
Housing Material
Steel
Length
21.80 in
Length [Metric]
55.3720 cm
Material
Steel, Cold Rolled
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Returnable
Y
Standard
UL
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantTIA CompliantUL Listed
Sub Brand
Power Distribution
Type
Rack Mount
UNSPSC
Width
10.80 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Hubbell Premise Wiring
Manufacturer
Hubbell
Amperage Rating
15 A
Cord Length
10 ft
Mounting
Flush/Rack
Number of Outlets
10
Voltage Rating
120 V