or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HCI DRUBGFI20 DIN-R UTL BOX, 20A 12
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HCI DRUBGFI20 DIN-R UTL BOX, 20A 12
SKU193248
MFGR #DRUBGFI20
Your Cost: $121.07/ea
Hubbell's DIN Rail Utility Box offers a labour saving way to provide utility power to any control cabinet. DRUBs come pre-wired with a variety of receptacles or as pre-wired "kits" for end-user customization. Installing the DIN Rail Utility Box is as easy as snapping the box onto a 35 mm DIN rail and connecting the Line, Neutral and Ground wires to the terminal block, utility power for fans, lights, laptop computers, testers or any other need is now at your disposal.
Hubbell's DIN Rail Utility Box offers a labour saving way to provide utility power to any control cabinet. DRUBs come pre-wired with a variety of receptacles or as pre-wired "kits" for end-user customization. Installing the DIN Rail Utility Box is as easy as snapping the box onto a 35 mm DIN rail and connecting the Line, Neutral and Ground wires to the terminal block, utility power for fans, lights, laptop computers, testers or any other need is now at your disposal.
Amperage Rating 20 A Application Unit Pre-Wired with GFCI Duplex ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Cable Entry Terminals Catalog Number DRUBGFI20 Color Gray Construction Molded and Fabricated Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 0.9500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.43 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536308000 Height 4.10 in Height [Metric] 10.4140 cm Length 5.30 in Length [Metric] 13.4620 cm Manufacturer Hubbell Material Composite Mounting Vertical Mount, DIN Rail Mount NEMA Rating NEMA 5-20R Number of Outlets 1 Number Of Poles 2 Number of Wires 3 Power Rating 1 hp Returnable Y Standard UL LISTED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 498/514/943CSA Certified Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand DIN Rail Utility Box Type Complete Unit UNSPSC 39121303 UPC 11 78358510817 UPC 12 783585108179 Voltage Rating 125 VAC Width 5.30 in Width [Metric] 13.4620 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Unit Pre-Wired with GFCI Duplex |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Terminals |
| Catalog Number | DRUBGFI20 |
| Color | Gray |
| Construction | Molded and Fabricated |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.9500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.43 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536308000 |
| Height | 4.10 in |
| Height [Metric] | 10.4140 cm |
| Length | 5.30 in |
| Length [Metric] | 13.4620 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Composite |
| Mounting | Vertical Mount, DIN Rail Mount |
| NEMA Rating | NEMA 5-20R |
| Number of Outlets | 1 |
| Number Of Poles | 2 |
| Number of Wires | 3 |
| Power Rating | 1 hp |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 498/514/943CSA Certified |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | DIN Rail Utility Box |
| Type | Complete Unit |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC 11 | 78358510817 |
| UPC 12 | 783585108179 |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Width | 5.30 in |
| Width [Metric] | 13.4620 cm |