or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Meltric Decontactor™ 63-18072 DSN20 Pin and Sleeve Inlet, 250 VAC, 20 A, 2 Poles, Blue
Custom_Product_Images_Illustration
Meltric Decontactor™ 63-18072 DSN20 Pin and Sleeve Inlet, 250 VAC, 20 A, 2 Poles, Blue
SKU405707
MFGR #63-18072
Your Cost: $54.33/ea
DSN series products are switch and hp rated for quick, safe equipment changeouts. DSNs are ideal for wet environments since they offer Type 4X watertightness as soon as the plug is latched to the receptacle or as soon as the receptacle lid is closed.
DSN series products are switch and hp rated for quick, safe equipment changeouts. DSNs are ideal for wet environments since they offer Type 4X watertightness as soon as the plug is latched to the receptacle or as soon as the receptacle lid is closed.
Amperage Rating 20 A Brand MELTRIC Catalog Number 63-18072 Color Blue Country of Origin USA Enclosure IP66/IP67/IP69K Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 0.3700 lb Manufacturer Meltric Corporation Material Polyester NEMA Rating NEMA 4X Number Of Poles 2 Number of Wires 3 Series DSN20 Standards CE Marked, CSA Certified, IEC Rated, NFPA 70E, NOM, RoHS Complaint, UL Listed Stock Status NORMALLY STOCKED Terminal Type Screw Type Switch Rated UNSPSC 39121402 UPC 11 78447454662 UPC 12 78447454662
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Amperage Rating | 20 A |
| Brand | MELTRIC |
| Catalog Number | 63-18072 |
| Color | Blue |
| Country of Origin | USA |
| Enclosure | IP66/IP67/IP69K |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.3700 lb |
| Manufacturer | Meltric Corporation |
| Material | Polyester |
| NEMA Rating | NEMA 4X |
| Number Of Poles | 2 |
| Number of Wires | 3 |
| Series | DSN20 |
| Standards | CE Marked, CSA Certified, IEC Rated, NFPA 70E, NOM, RoHS Complaint, UL Listed |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Switch Rated |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC 11 | 78447454662 |
| UPC 12 | 78447454662 |