or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems BB60N Mounting Pin and Sleeve Back Box, 4-3/4 in W x 6-7/8 in D, For Use With 100 A Pin and Sleeve Devices, Thermoplastic
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems BB60N Mounting Pin and Sleeve Back Box, 4-3/4 in W x 6-7/8 in D, For Use With 100 A Pin and Sleeve Devices, Thermoplastic
SKU45415
MFGR #BB60N
Your Cost: $93.49/ea
Hubbell® Pin and Sleeve Back Box, Mounting, 4-3/4 in Width, 6-7/8 in Depth, For Use With: 100 A Pin and Sleeve Devices, Thermoplastic, Gray, Threaded
Hubbell® Pin and Sleeve Back Box, Mounting, 4-3/4 in Width, 6-7/8 in Depth, For Use With: 100 A Pin and Sleeve Devices, Thermoplastic, Gray, Threaded
Application Non-Metallic ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Entry Through Hub Catalog Number BB60N Color Gray Construction molded Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.7200 lb Gross Weight per Pack Metric 1.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height [Metric] 23.8760 cm Length 7.50 in Length [Metric] 19.0500 cm Mounting Mounting Screws Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 514IEC Certified Temperature Range Limited By Device Type Angled Back Box UNSPSC 39121332 UPC 11 78358539002 UPC 12 783585390024 Width [Metric] 16.2560 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Height 9.40 in Material Thermoplastic Suitable For Use With 60, 63 and 100 A Pin and Sleeve Device Width 6.40 in Standard UL Raintight and External Icing Test Sub Brand IEC Pin and Sleeve
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Non-Metallic |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Through Hub |
| Catalog Number | BB60N |
| Color | Gray |
| Construction | molded |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.7200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height [Metric] | 23.8760 cm |
| Length | 7.50 in |
| Length [Metric] | 19.0500 cm |
| Mounting | Mounting Screws |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 514IEC Certified |
| Temperature Range | Limited By Device |
| Type | Angled Back Box |
| UNSPSC | 39121332 |
| UPC 11 | 78358539002 |
| UPC 12 | 783585390024 |
| Width [Metric] | 16.2560 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Height | 9.40 in |
| Material | Thermoplastic |
| Suitable For Use With | 60, 63 and 100 A Pin and Sleeve Device |
| Width | 6.40 in |
| Standard | UL Raintight and External Icing Test |
| Sub Brand | IEC Pin and Sleeve |